مرور کتاب‌های هنری با موضوع مقاومت/1

همراهی کاریکاتوریست‌ها از تهران تا آمریکا با غزه

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۶
 
 
آثار هنرمندانی که در نمایشگاه بین المللی کاریکاتور شرکت کردند نشان می دهد به رغم سانسور شدید رسانه‌های غربی در خصوص آنچه واقعا در خاور میانه اتفاق می افتد، هنرمندان دنیا پیام ملت های مظلوم و ستم دیده منطقه را خوب دریافتند.
همراهی کاریکاتوریست‌ها از تهران تا آمریکا با غزه
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- الناز مردی: در دنیای امروز آنچه در لبنان و فلسطین و عراق و افغانستان می گذرد، فقط به مردم این کشورها مربوط نیست. موج بیداری ملت ها می تواند از خاورمیانه بگذرد و شرق دور را در نوردد و سر از آمریکای لاتین در بیاورد، نه دیوارهای قطور ابوغریب و گوانتانامو و نه تل خاک انباشته بر گورهای دسته جمعی گوراژده و سربرنیتسا و نجف و حلّه، از امواج این سیل خروشان در امان نخواهند ماند. کتاب «آثار برگزیده نمایشگاه بین المللی کاریکاتور» سندی بر این ادعا می تواند باشد که هنر همچنان ادامه دارد و رسالتش یاری رساندن به مظلومان است.

این کتاب در بردارنده آثار هنرمندانی از 67 کشور دنیا از کشورهای؛ آمریکای لاتین، اروپا، خاورمیانه، آفریقا، جنوب شرقی آسیا و خاور دور است که در یک مسابقه بین المللی با نام «اشغال» شرکت کرده و طرح های خود را در این زمینه ارسال کرده‌اند.

آثار هنرمندانی که در «نمایشگاه بین المللی کاریکاتور» شرکت کردند نشان می دهد به‌رغم سانسور شدید رسانه های غربی در خصوص آنچه واقعا در خاورمیانه اتفاق می افتد، هنرمندان دنیا پیام ملت های مظلوم و ستم دیده منطقه را خوب دریافتند.
البته در میان شاخه‌های هنر، کاریکاتور به یک زبان بین المللی تبدیل شده است. در آثار این کتاب شاهد یک همدلی و همزبانی نسبت به مقاومت ملت مظلوم فلسطین، عراق و افغانستان هستیم. مجموعه این آثار در دو محور اشغال خرمشهر و سرزمین های فلسطین، عراق و افغانستان به دست نظامیان آمریکا و رژیم صهیونیستی منتشر شده اند.

در یکی از کاریکاتورهای منتشر شده در این کتاب که توسط یک کاریکاتوریست رومانیایی کشیده شده، تصویری از صف کشیدن سربازان آمریکایی را می بینیم که در مقابل تابوتی که در آن جنازه ای در حال حمل توسط چند سرباز دیگر است ایستاده اند و پرچم آمریکا را بر روی آن تابوت کشیده اند که با حرکت سربازان این پرچم به زمین افتاده و نشان از این دارد که تمامی جنایات صورت گرفته در غزه و کشورهای اشغالی زیر سایه آمریکا و توسط این کشور انجام می شود.


تصویری دیگری که می توان به آن اشاره کرد، اثر محمود مختاری کاریکاتوریست ایرانی است که در آن تصویر کره زمین را بر روی یک سنگ بزرگ نشان می دهد که یک تکه سنگی کوچک با تصویری از پرچم رژیم اشغالگر قدس به آن چسبیده است. تصویری که بیانگر این مفهوم است که جهان این رژیم را به رسمیت نمی شناسد و با خون و خونریزی می خواهد خود را به عنوان یک کشور مستقل به جهانیان ثابت کند.

در تصویر دیگری که توسط یاسر احمد هنرمند سوریه ای کشیده شده کره زمین همچون نارنجکی است که لوگوی رژیم اشغالگر مانند ضامنی از آن آویزان شده و به همراه پرچم آمریکا فندکی کوچک به آتش کشیده می شوند. این اثر نیز نشان دهنده انزجار مردم دنیا از آمریکا و این رژیم است.


تصویری دیگری که توسط علی مردمی کاریکاتوریست ایرانی کشیده شده تعدادی از تانک های صهیونیستی را نشان می دهد که در سرزمین فلسطین حرکت می کنند و با نوشتن کلمه BIBBBB…BIB این موضوع را به مخاطب خود می رساند که این سرزمین توسط رژیم اشغال گر قدس به اشغال در آمده است.

کتاب «آثار برگزیده نمایشگاه بین المللی کاریکاتور» که خانه کاریکاتور ایران آن را گرد آوری کرده، با قطع خشتی کوچک و جلدی بسیار محکم با طرح «کف یک پوتین» که نشانگر مقاومت و ایستادگی است با 7000 نسخه در سال 1376 توسط بنیاد حفظ آثار نشر ارزش های دفاع مقدس منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 203887