ادبیات در هفته‌ای که گذشت

فوتبال شاعران، کتاب‌فصلی متفاوت، ماجرای مرگ همینگوی و داستان مهرجویی

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۵
 
 
نگاه متفاوت در برپایی جایزه کتاب فصل، برگزاری نشست رسانه‌ای و شب شعر انجمن شاعران ایران و کره‌جنوبی،‌ برنامه نوبل‌خوانی درباره زندگی و آثار همینگوی و خبر انتشار کتاب جدید داریوش مهرجویی، از مهم‌ترین اخبار حوزه ادبیات در هفته گذشته بود.
فوتبال شاعران، کتاب‌فصلی متفاوت، ماجرای مرگ همینگوی و داستان مهرجویی
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بیست و هفتمین جایزه کتاب فصل که به نظر می‌رسید با نگاهی متفاوت نسبت به دوره‌های پیشین ادامه یافته، هفته گذشته برگزیدگاش را شناخت. در مراسمی که به این مناسبت یکشنبه (25 خرداد)‌ با حضور سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نجفعلی میرزایی، مدیر عامل خانه کتاب در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد، در این مراسم سیداکبر میرجعفری با کتاب «چند مجلس از دهه اول: مجموعه شعر سپید عاشورایی» از انتشارات خیمه در بخش شعر معاصر و «مهام میقانی» با رمان «پیوند زدن انگشت اشاره» از نشر در بخش ادبیات داستانی (نثر معاصر) به عنوان شاعر و نویسنده شایسته تقدیر معرفی شدند.  

ششمین نوبل‌‌خوانی  و ماجرای مرگ همینگوی
 
ششمین نشست نوبل‌‌خوانی موسسه فرهنگی شهر کتاب هم یکشنبه هفته گذشته با محوریت رمان «وداع با اسحله» نوشته ارنست همینگوی و با حضور شیوا مقانلو و بلقیس سلیمانی برگزار شد. سلیمانی دراین برنامه گفت که همینگوی نویسنده روشنفکری نبود و در ورای تجربه‌های زیستی‌اش،‌ نوعی احساس پوچی و شکست در آثارش دیده می‌شود. : شخصیت‌های‌ داستانی او بیشتر عوامند. همینگوی از گاوبازها،‌ مردان عیاش، مشت‌زن و به طورکلی از کسانی می‌نوشته که خیلی اهل تفکر نبوده‌اند. 
 
شیوا مقانلو هم در این مراسم دلیل خودکشی همینگوی را موروثی دانست و توضیح داد که نوه همینگوی هم مدتی پیش با استفاده از اسلحه و درست مانند همینگوی خودکشی کرد و این دست‌مایه‌ای برای روانشناسان شد تا بر مقوله ارثی بودن خودکشی بیشتر تاکید کنند. در زندگی همینگوی انواع و اقسام بلا‌هایی که می‌تواند زندگی یک انسان را تهدید کند، به وقوع پیوست. از سقوط هواپیما گرفته تا زخمی شدن در جنگ و سوراخ شدن قایقش، همینگوی هر خطری را که می‌توانسته به مرگ منتهی شود، تجربه کرده است. مجموعه این وقایع باعث شد تا نگاه همینگوی به مرگ تغییر کند و آن را مانند یک غول مهیب نبیند.
 
فوتبال ایران و کره‌جنوبی،‌ از نوع شاعرانه


برپایی نشست مشترک انجمن شاعران ایران و کره‌جنوبی، از دیگر برنامه‌های کتابی هفته گذشته بود. این مراسم دوشنبه‌ شب هفته گذشته (26 خرداد) با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کره‌جنوبی، 14 شاعر از این کشور و برخی ‌چهره‌های سرشناس حوزه شعر کشورمان در ساختمان انجمن شاعران ایران برگزار شد. در این مراسم تفاهم‌نامه‌ای فرهنگی بین این دو انجمن از سوی فاطمه راکعی و جانگ هو سو،‌ معاون انجمن شاعران کره‌جنوبی امضاء شد و جانگ‌ هو سو، معاون انجمن شاعران کره‌جنوبی که به دلیل بیماری رییس انجمن شعر کره‌جنوبی، به جای وی حضور یافته بود، شاعران دو کشور را برادران یکدیگر عنوان کرد. وی از احساس آرامش هنگام حضورش در ایران صحبت کرد و اظهار امیدواری کرد به وسیله شعر دوباره بین ایران و کره‌جنوبی جاده ابریشم کشیده شود. 

فاطمه راکعی، عضو شورای سیاستگذاری جشنواره شعر فجر هم در این مراسم شاعران را وارثان نور و روشنایی و عشق و مهربانی‌ دانست و گفت: از مسوولانی همه کشورهایی که فعالیت فرهنگی می‌کند انتظار می‌رود به برقراری صلح در جهان کمک کنند. شعر در ایران قدمت زیادی دارد و از روحیه مردمانی که در آن می‌زیند  نشأت می‌گیرد. خوشحالم که شاعران کره جنوبی در کشور ما احساس آرامش می‌کنند و شاعران برای برقراری صلح جهانی آن‌هم  در روزگاری که منطقه شاهد خشونت‌های متعددی است، باید پیش‌قدم باشند.  

خبر انتشار رمان مهرجویی

هفته گذشته،‌ داریوش مهرجویی، کارگردان مطرح سینمای ایران از آماده بودن کتاب جدیدش با نام «دو روایت،‌ دو خاطره» برای انتشار خبر داد. این کتاب دربرگیرنده دو داستان بلند با نام‌های «سفر به سرزمین فرشتگان» و «آن رسید لعنتی» است. «عوج کلاب» و «پاریس81، 82» هم خاطره‌نگاری‌های این اثر را تشکیل می‌دهند. مهرجویی این کتاب را به انتشارات قطره سپرده است.  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 201624