گزارش ایبنا از آیین رونمایی از نرم‌افزار «معجز نشان»

تنها کتابي که سه امام معصوم در تدوین آن نقش داشتند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۰
 
 
مدیر کانون خورشید در مراسم رونمایی از نرم‌افزار «معجز نشان: گنجینه نفیس صوتی کتاب صحیفه سجادیه» گفت: صحیفه سجادیه تنها کتابی است که سه امام معصوم در تدوین و تبیین آن نقش داشتند.
تنها کتابي که سه امام معصوم در تدوین آن نقش داشتند
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم رونمایی از نرم‌افزار «معجز نشان: گنجینه نفیس صوتی کتاب صحیفه سجادیه» امروز با حضور حجت‌الاسلام محمدحسین مشکوری مدیر کانون خورشید و مسئول طرح، میثم ناصری معاون رسانه‌ای کانون خورشید و حجت‌الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد کشور در خبرگزاری شبستان برگزار شد.

محمدحسين مشکوری در ابتدای این مراسم به برخی از ابعاد شخصیتی

مدیر کانون خورشید: از ترجمه صحيفه سجاديه به قلم آیت‌الله صفایی بوشهری در نرم‌افزار استفاده شده است. ایشان در حوزه علمیه کتاب‌های ادبی می‌نویسند و به همین دلیل ترجمه روان و ساده‌ای دارند. «محمدرضا سرشار» نیز با صدای ماندگار خود ترجمه آیت‌الله صفایی بوشهری را در کتاب صوتی صحیفه سجادیه خوانده است.
امام سجاد (ع) اشاره کرد و گفت: امام سجاد شخصیتی است که شیعه کم‌تر نسبت به آن مطلع است با وجود این که وی باقیمانده کربلاست و لحظات عاشورا را به چشم دیده و علمدار قافله کربلا بوده است.

وی ادامه داد: ایشان بعد از واقعه عاشورا 35 سال را در شدیدترین فشارهای حکومتی زندگی کرده و شیعه در هیچ برهه‌ای از تاریخ، سختی‌های زمان امام سجاد (ع) را درک نکرده است.

مدیر کانون خورشید با بیان اینکه امام سجاد(ع) در همان زمان به دنبال احیای شیعه بود، افزود: امام سجاد (ع) در عصر اختناق‌آمیز آن زمان بر آن شد تا موضوع هايی تربیتی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را با زبان کنایه و در قالب دعا مطرح کند و این گونه بود که کتاب صحیفه سجادیه تدوین و تالیف شد تا جریان شیعه از زمان امام سجاد (ع) رشد كند و به دوره امام باقر (ع) و امام صادق (ع) برسد كه در آن مکتب 4 هزار شاگرد تربیت شوند.

وی با تاکید بر اين كه به جایگاه ویژه امام سجاد (ع) در تاریخ اسلام و شیعه کمتر پرداخته شده، گفت: باید این نکته را در نظر داشت که صحیفه سجادیه تنها کتابی است که سه امام معصوم در تدوین و تبیین آن نقش داشتند. به گونه‌ای که امام صادق(ع) می‌فرماید: «این کتاب، فرمایش جدم امام سجاد (ع) و به دستخط پدرم امام باقر(ع) و در حضور من است.» بنابراین سه امام شیعه در تدوین این کتاب دخیل بودند و با این وجود امروزه نسبت به صحیفه سجادیه بسيار كمتر از حد لازم كار شده است.

مشکوری در بخش دیگری از سخنانش به تعبیرات مختلف امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درباره صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: انگیزه اصلی تهیه این کتاب صوتی سخن مقام معظم رهبری در این باره بود که فرمودند در این کتاب تامل و تعمق کنید.

وی با اشاره به روند چگونگی تدوین کتاب صوتی «معجز نشان» افزود: در مرحله نخست ساخت این اثر پادکست‌های صوتی با محوریت شرح اجمالی دعاهای صحیفه سجادیه گردآوری شده و در مرحله بعدی در کنار
معاون رسانه‌اي كانون خورشيد: کتاب «الغدیر» در 11 هزار فیش دسته‌بندی شده و در قالب نرم‌افزار به‌زودی ارائه خواهد شد.
شرح هر دعا ترجمه‌ای از آن ارائه شده است.

مدیر کانون خورشید با بیان اینکه در این نرم افزار از ترجمه آیت‌الله صفایی بوشهری استفاده شده افزود: ایشان در حوزه علمیه کتاب‌های ادبی می‌نویسند و به همین دلیل ترجمه روان و ساده‌ای دارند. «محمدرضا سرشار» نیز با صدای خود ترجمه آیت‌الله صفایی بوشهری را در کتاب صوتی صحیفه سجادیه خوانده است.

نرم‌افزار جامع الغدیر تولید می‌شود
میثم ناصری، معاون رسانه‌اي كانون خورشيد نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: این معاونت خروجی معاونت پژوهشی کانون خورشید را در دو حوزه غدیر و صحیفه سجادیه تبدیل به محصولات قابل استفاده برای توده مردم می‌کند.

وی ادامه داد: نرم‌افزار «معجز نشان» در نمایشگاه قرآن امسال توزیع می‌شود و علاوه بر این با هدف استفاده حداکثری مردم، کتاب صحیفه سجادیه در قالب‌های چندرسانه‌اي و نرم‌افزارهای صوتی ارائه خواهد شد.

وی در بخش پایانی سخنانش از تدوین نرم‌افزار جامع الغدیر خبر داد و گفت:
دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور: در «رساله حقوق» امام سجاد (ع) رابطه انسان با خدا، رابطه انسان با خود و رابطه انسان با دیگری ترسیم شده است که می‌تواند نشان‌دهنده اوج توجه ایشان به مسائل حقوقی باشد.
کتاب شریف الغدیر نیز در 11 هزار فیش دسته‌بندی شده و در قالب نرم‌افزار به‌زودی ارایه خواهد شد. همچنین در عید غدیر انیمیشن‌هایی با موضوع غدیر برای کودکان تولید خواهيم كرد.

مهجوریت‌زدایی از قرآن و مظلومیت‌زدایی از امامان (ع)
حمیدرضا ارباب‌سلیمانی نیز در بخش دیگری از این مراسم با بیان این‌که صحیفه سجادیه یک اثر ماندگار پس از قرآن و نهج‌البلاغه است، گفت: این کتاب می‌تواند نگاه امام سجاد (ع) را به پدیده‌های مختلف اجتماعی به نمایش بگذارد. ما نیز وظیفه داریم تا براساس احوال خودمان همواره به این کتاب سری بزنيم و این نسخه آسمانی را رصد کنیم.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور به «رساله حقوق» امام سجاد (ع) اشاره کرد و گفت: در این رساله رابطه انسان با خدا، رابطه انسان با خود و رابطه انسان با دیگری ترسیم شده است که می‌تواند نشان‌دهنده اوج توجه ایشان به مسائل حقوقی باشد.

به گفته وی امروز در دنیای به‌ظاهر مدرن، تنها به برخی از این وجوه توجه می‌شود در حالی که امام سجاد(ع) چنین اندیشه‌ای داشته و حتی برای تک تک اعضای بدن انسان حقوقی را برمي‌شمارد. بنابراین انسان می‌تواند با مطالعه این اثر راه جدیدی را برای خود ترسیم کند.

وی اظهار امیدواری کرد تا این کتاب‌ها به عنوان آثار راهنما مورد توجه قرار گيرند و به دیگران نیز معرفی شوند. چرا که اگر می‌خواهیم به سعادت برسیم باید از قرآن مهجوریت‌زدایی و از معصومان مظلومیت‌زدایی کنیم.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 200798