بهترین رمان‌های جنایی ماه می از نگاه گاردین

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
 
 
لورا ویلسن از گاردین بهترین کتابهای جنایی ماه می 2014 را ورق زده که با هم مرور می کنیم.
بهترین رمان‌های جنایی ماه می از نگاه گاردین
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) این کتابها شامل «شیطان در مارشال سی نوشته آنتونیا هاجسون، مسافر صندلی جلو اثر پاسکال گارنیه، ظلمات ظلمات نوشته جان هاروی، کیف قتل نوشته تونی پارسونز و کتاب مرگ با سرعت نوشته گلادیس میچل»، است.

کتاب اول شیطان در زندان «مارشال سی» است اثر آنتونیا هاجسون که توسط انتشارات هودر اند استاگتون به قیمت 17.99 پوند راهی بازار شده است. مارشال سی زندانی بدنام در قسمت جنوبی رودخانه تیمز در پایین لندن بوده است که در داستان هاجسون محل وقوع ماجرایی است که با تام هاوکینز 25 ساله شروع می شود که پسر بیکار یک اسقف بوده که ناگهان خود را در کنار صدها زندانی می بیند. شرایط برای تام تا زمانی که به زندانبان‌ها باج می دهد خوب است، زندانبان‌هایی که تا پنی آخر زندانیان را می‌تیغند و وقتی پول زندانی تمام می شود به وی غذا نمی دهند تا از گرسنگی و بیماری جان دهد. به هر حال مردی قبل از ورود تام به قتل می رسد و بهای آزادی تام در قبال پیدا کردن قاتل تعیین می شود. داستان شیطان مارشال سی واقعا مسحور کننده است.

کتاب دوم کتاب نویسنده فقید فرانسوی است که در سال 2010 درگذشت. آخرین رمان وی به زبان انگلیسی مسافر صندلی جلو منتشر شده توسط انتشارات گالیک به قیمت 7.99 پوند است که توسط جین آیتکن به انگلیسی برگردانده شده است. یک رمان کوتاه و خیلی خوب شکل یافته جنایی است که نثر جگرسوزی دارد. فابیان و سیلوی ازدواج یخ زده ای دارند و در یک تصادف سیلوی می میرد و فابیان ضمن از دست دادن احساسات خود، خیانت های همسر خود را کشف می کند. رمان ترکیبی از عناصر سورآل و وحشتناک را در خود جای داده و داستان هر چه جلوتر می رود غیر قابل پیش بینی تر می شود.

«ظلمات، ظلمات» کتاب جنایی بعدی است نوشته جان هاروی که توسط انتشارات ویلیام هاینمن به قیمت 18.99 پوند منتشر شده است. چارلی رسنیک بازرس سابق که دوران بازنشستگی خود را در ناتینگهام شایر سپری می کند، جاز گوش می کند و هر روز بعد از ظهر فیلم های جلن مین را تماشا می کند تا اینکه به وی شغل بازرس شهری پیشنهاد می شود. پیدا شدن اسکلت انسان هنگامی که بولدوزرها در حال کار در دهکده مخروبه نزدیک معدن ذغال سنگ هستند، داستان را وارد فاز جنایی خود می کند و چارلی متوجه می شود که اسکلت متعلق به یک زن است که 30 سال پیش در جریان اعتصابات معدنچیان مفقود شد. در طول تحقیقات چارلی خاطرات تلخ و شیرین آن زمان را به یاد می آورد و تاکتیکهای خود را برای جمع آوری اطلاعات در برابر کارگران معدن می آزماید. وی تصویری زنده از جامعه تقسیم شده در خشم و گناه و خیانت را مشاهده می کند که در امور جنایی غرق شده و باید با مهارتهای خود رازهای کشف ناشده را بیابد.

اما تونی پارسونز بعد از نویسنده رمان های پرفروشی مانند «مرد و پسر» دست به سوی رمان های جنایی برده و «کیف قتل» منتشر شده توسط سنچری به قیمت 9.99 پوند را عرضه کرده است. یک گروه از بچه مدرسه ای های سابق فارغ التحصیل از پوترزفیلد، یک به یک نابود می شوند و کارآگاه مکس ولف که به تازگی وارد دایره خودکشی در آگاهی بخش مرکزی وست اند لندن شده، مامور به یافتن سرنخ ماجرا و کشف جنایت می شود. نویسنده سعی کرده با ورود عناصر دوم حدسیات، داستان خود را محبوب کند.

کتاب بعدی «مرگ با سرعت» اثر «گلادیس میچل» است که انتشارات وینتیج به قیمت 8.99 پوند منتشر کرده و خواننده را یاد دوران طلایی کتابهای جنایی و رمان های پلیسی دوران آگاتتا کریستی و دوروتی سایرز می اندازد. در اصل این رمان در سال 1929 نوشته شده (تحسین شده توسط فیلیپ لارکین) و میچل آن را هیجان انگیزتر کرده که به خواننده احساس کسلی حین خواندن نمی دهد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 200217