رئیس شعبه ملی فلسطین در دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان:

توجه به ادبیات کودک در نمایشگاه‌ها مشهود است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۲۴
 
 
رئیس شعبه ملی فلسطین در دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان گفت: در سال‌های اخیر نمایشگاه‌های متعددی در کشورهای عرب زبان تشکیل شده که توجه به ادبیات کودکان و رشد جوایز در آن‌ها مشهود بوده است و این امر سبب شده ناشرانی که تابه حال هیچ گونه فعالیتی در حوزه کودک و نوجوان نداشته‌اند به نشر در این حوزه علاقه‌مند شوند.
شورای کتاب کودک
 
شورای کتاب کودک
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سالگرد پنجاه و یکمین سال فعالیت شورای کتاب کودک عصر امروز، هفتم اسفند 92 با حضور توران میرهادی، نوش‌آفرین انصاری، فرزانه اخوت، جهان حلو، شکوه حاج‌نصرالله و جمعی از نویسندگان، شاعران، ناشران، تصویرگران و فعالان حوزه کودک و نوجوان ساعاتی گیش در حسینه ارشاد برگزار شد.

خانم جهان حلو، مدیر موسسه تامر و سردبیر مجله تریف و از فعالان حوزه کتاب کودک و نوجوان در فلسطین در این مراسم گفت: من از دیدن این همه پویایی و علاقه‌ای که در ایران به کتاب وجود دارد بسیار شگفت زده هستم و مطمئنم این موضوع زمینه‌ساز گسترش راه‌های بیشتری در ارتقای جایگاه کتاب کودک و نوجوان خواهد بود.

رئیس شعبه ملی فلسطین در دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان افزود: گرچه در بسیاری از منابعی که در این بخش از جهان وجود دارد مانند قصه‌های «هزار و یک شب»، توانسته پدیدآورنده انگیزه‌هایی برای نویسندگان کودک و نوجوان برای خلق آثار ارزشمند باشد اما کار در این زمینه با تاخیر شروع شد.

حلو ادامه داد: قصه‌گوها در سرزمین‌های مختلف قصه‌ها را به گونه‌های مختلف تعریف کرده‌اند و همیشه قهرمانی سازنده در یک طرف داستان و دشمنی که باید او را شکست می‌دادند در طرف دیگر داستان قرار داشت.

وی ادامه داد: چاپ شعرها و قصه‌های عامیانه به طور شفاهی در جهان سبب شد که بخش ادبیات مکتوب حوزه کودک و نوجوان شکل گیرد. انتقال این میراث تاریخ شفاهی به این شکل، بیشتر جنبه اخلاقی داشت و مثل کتاب‌های درسی جای شادی و شادمانی زیادی در آن وجود نداشت.

حلو تصریح کرد: در دهه سی و چهل رادیو شروع به منعکس کردن ادبیات کودکان و نوجوانان به صورت شعر کرد و داستان‌هایی نیز در فلسطین مطرح شد. همچنین در این زمان یکی از متخصصان تعلیم و تربیت اهمیت ادبیات کودک را در آموزش مطرح کرد.

وی اظهار کرد: اولین نقطه عطف در این حوزه زمانی بود که جبهه آزادی‌بخش فلسطین شکل گرفت و اولین موسسه آموزشی به نام «تامر» تشکیل شد. البته در فلسطین ناشری وجود ندارد و موسسات مدنی مانند «تامر» کتاب‌ها را چاپ با تیراژ بالا در سطح بسیار وسیع چاپ می‌کنند.

وی ادامه داد: این موسسات کارگاه‌هایی برای آموزش دادن نویسندگان و تصویرگران حوزه کودک و نوجوان ترتیب داده‌اند که از حمایت‌های جهانی گسترده‌ای برخوردار است.

حلو با اشاره به این‌که شبکه در رشد ادبیات نقش مهمی دارد، گفت: با وجود این که مصر، لبنان و تا حدودی عراق در حوزه ادبیات فعالیت داشته‌اند اما هیچ کدام از آن‌ها هم‌دیگر را نمی‌شناختند.

وی افزود: در سال‌های اخیر نمایشگاه‌های متعددی در کشورهای عرب زبان تشکیل شده که توجه به ادبیات کودکان و رشد جوایز در آن‌ها مشهود بوده است و این امر سبب شده ناشرانی که تابه حال هیچ گونه فعالیتی در حوزه کودک و نوجوان نداشته‌اند به نشر در این حوزه علاقه‌مند شوند.

حلو با اشاره به وجود کارهای ضعیف در این حوزه گفت: علی‌رغم این مساله آثار واقعاً خوب و ارزشمندی هم به چشم می‌خورد که حاکی از رشد ادبیات کودک و نوجوان در سطح جهان است.

وی با اشاره به این‌که ترویج خواندن در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، گفت: وقتی ترویج خواندن با ادبیات با کیفیت بالا هم‌سو شود بسیار تاثیرگذار می‌شود و این موضوع در حال حاضر در حال جاافتادن است تا انگیزه‌ای شود برای چاپ کتاب‌هایی که از نظر زیباشناسی تصویری از کیفیت بالایی برخوردارند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 195591