انسان‌شناسي به قدم اول پيوست

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۰۵
 
 
كتاب «انسان شناسي» اثر مريل وين ديويس از مجموعه قدم اول به زودي منتشر مي‌شود._
انسان‌شناسي به قدم اول پيوست
 
به‌گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، كتاب «انسان شناسي» اثر مريل وين ديويس با ترجمه حشمت الله صباغي از مجموعه «قدم‌اول» به زودي منتشر مي‌شود.

صباغي در‌ خصوص عنوان اين ‌كتاب گفت: عنوان انگليسي اين كتاب آنتوپولوژي است كه معادل فارسي آن انسان‌شناسي مي‌شود البته در گذشته‌اي نه چندان دور اين كلمه را مردم‌شناسي ترجمه مي‌كردند. ولي اين دو تفاوتهاي ظريفي با هم دارند يكي اينكه مردم‌شناسي بيشتر قوم يا گروه را توصيف مي‌كند در حاليكه انسان شناسي توصيف انسان به معني اعم آن است.

وي اظهار داشت: مباحثي كه در اين كتاب مطرح شده از زماني است كه شيوه‌هاي علمي جديد براي مطالعه انسان آغاز شده‌است كه يك نحله توسط مالينوفسكي در انگلستان و ديگري توسط فرانتس بواس در امريكا رهبري مي‌شود. اين افراد روش جديدي را براي مطالعه انسان‌شناسي شروع كرده‌اند كه بيشتر تاكيد آنها مطالعه در محيط زندگي كساني است كه به شيوه اوليه زيست مي‌كرده‌اند و آشنايي با آنها براي تبادل نظر موثر.

وي افزود: اين آغاز كتاب است كه با اين دو نفر و توضيحاتي درباره روش‌هاي آنها شروع مي‌شود، بعد از آن به انسان‌شناسان ديگري پرداخته مي‌شود. در ادامه به مطالعات علمي افراد ديگري و نظراتشان اشاره مي‌شود. از جمله «لوي اس‌تروس» كه با مطالعه اسطوره‌ها و روابط خانوادگي و ازدواج به مطالعه انسان پرداخته‌است.

وي در خصوص ضرورت ترجمه اين كتاب در مجموعه قدم اول اظهار داشت: در مجموعه قدم اول با مشاهير علوم مختلف و فلسفه آشنا مي‌شويم و يك سري كتاب‌ها در مورد خود علوم جديد است كه از جمله به نشانه‌شناسي، زبان‌شناسي و انسان‌شناسي مي‌پردازد.
 
اين مترجم تاكيد كرد: اين كتابها با اينكه قدم اول است اما مي‌تواند ديد جامعي در مورد مشاهير يا علوم به‌دست دهد كه آغازگر خوبي براي مطالعه گسترده‌تر آنها باشد. 

 مجموعه قدم اول از سال 79 تاكنون حدود 40 عنوان كتاب را با موضوع‌هاي مختلف در حوزه علوم انساني و مكاتب و صاحبنظران آن به خود اختصاص داده‌است.

اين مجموعه حاصل همكاري دو ناشر به نامهاي آيكون بوكس انگليسي و توتم بوكس امريكايي است كه در حقيقت مجموعه‌اي را براي معرفي انديشمندان حوزه علوم انساني و مكاتب آن تاليف وتدوين كرده‌اند. 

كتاب «انسان شناسي» از مجموعه قدم اول در بيست و يكمين نمايشگاه كتاب از سوي نشر شيرازه عرضه خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 18493