از سوی وبگاه «افسانه‌ها»

آثار برگزیده ادبیات نوپای گمانه‌زن معرفی شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۷
 
 
برگزیدگان مسابقه داستان نویسی سایت افسانه‌ها با حضور داوران، نویسندگان و جمعی از اهالی قلم برگزار شد. در این نشست یک آثار بلند و یک آثار کوتاه از ادبیات گمانه‌زن و همچنین یک اثر از داستان فن‌فیکشن معرفی و قدردانی شد.-
آثار برگزیده ادبیات نوپای گمانه‌زن معرفی شد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم اختتامیه برگزیدگان مسابقه داستان نویسی سایت افسانه‌ها با حضور گروهی از داستان‌نویسان ادبیات گمانه‌زن، مسوولان سایت افسانه‌ها و جمعی از داوران به‌ نام‌های سیامک گلشیری، میلاد فشتمی، احسان رضایی، حامد خیرآبادی و مینا گلباز خانی‌پور طی ساعت 17 تا 20 در سرای اهل قلم برگزار شد.
 
جلسه با پخش کلیپ انیمیشن «افسانه‌ها» اثر میلاد خواجه نوری به مدت 50 ثانیه آغاز شد و سپس نیما کهن‌دانی، دبیر و موسس سایت افسانه‌ها به ایراد سخنرانی پرداخت. 

وی با تشریح تاریخچه ادبیات گمانه‌زن در ایران گفت:‌ ادبیات گمانه‌زن در ایران از سال 82 با ترجمه نخستین مجموعه فانتزی با عنوان هری پاتر شروع شد. قبلا نویسندگانی مانند ژول ورن داستان‌های گمانه‌زن نوشته‌اند اما هیچگاه داستان دنباله‌دار نوشته نشده یا در ایران ترجمه‌اش موجود نبوده است.
 
موسس سایت «افسانه‌ها» عنوان کرد: ادبیات گمانه‌زن بین نوجوانان طرفدارهای جدی دارد و شاید به‌همین سبب باشد که این نوع سبک داستان نویسی روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است. 

کهن‌دانی اظهار کرد:‌ طبق تحقیقاتی که انجام دادیم مشخص شد آرمان آرین نخستین فردی است که داستانی بر اساس موضوع شاهنامه با عنوان «پارسیان و من» نوشته است. 

سپس آیدا کشوری، مدیر سایت افسانه‌ها در مورد مضرات و فواید ترجمه ادبیات گمانه‌زن در سایت‌های اینترنتی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات ما در ترجمه‌های اینترنتی خلاء قانونی در این حیطه است. مثلا سه جلد از یک مجموعه داستانی را ترجمه کرده‌ایم و همین‌ که می‌خواهیم جلد چهارم آن‌را ترجمه کنیم، ناگهان می‌بینیم در فلان سایت خبر ترجمه این مجموعه داستان منتشر شده است. 

مدیر سایت افسانه‌ها عنوان کرد: اکنون در انتخاب کتاب‌های داستانی خیلی دقت می‌کنیم و بیشتر برای ترجمه، آثار ناشرهای خاص را مدّ نظر قرار می‌دهیم.
 
در این جلسه از بین 86 اثر ارسالی، آثار برگزیده ادبیات گمانه‌زن و فن‌فیکشن از سوی هیات داوران معرفی شدند.
 
در بخش آثار بلند، داستان «کشیدن پای جن‌ها به کار کاتب کتب کودک در کیش»، به‌قلم متین ایزدی و در بخش آثار کوتاه، داستان «x و y بازماندگان سیاره مایروکس»، به‌قلم فاطمه غیور کاظمی در حوزه ادبیات گمانه‌زن و همچنین در بخش ادبیات فن‌فیکشن داستان «بی‌نام و نشان»، به‌قلم سمیه نجاتی به‌عنوان برگزیدگان برتر معرفی شدند.
 
به‌نفرات برتر این سری از مسابقات داستان نویسی جوایزی شامل تندیس سایت افسانه‌ها، دو جلد کتاب فانتزی از انتشارات آذرباد، کارت تخفیف 50 درصدی از انتشارات بهنام و یک جلد مجموعه شعر نفیس از سوی نشر نوید شیراز اهدا شد.
 
در پایان مراسم از فعالان سایت افسانه‌ها در 9 شاخه قدردانی به‌عمل آمد و همچنین یک وبلاگ فعال در حوزه ادبیات گمانه‌زن با عنوان «نغمه‌ای از آتش و یخ» به سرپرستی محمد مافیها معرفی و با اهدای جایزه و لوح از تلاش آن‌ها تقدیر شد. 

مطابق اظهارت نیما کهن‌دانی، قرار بود هزینه برپایی این مراسم از سوی مدیریت نشر نوید شیراز پرداخت شود اما دو هفته مانده به مراسم، این موسسه انتشارتی از پرداخت هر گونه وجه یا حمایتی خودداری کرده است.

این نشست دیروز اول مرداد ساعت 17 در سرای اهل قلم برگزار شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 175305