سیتی «استرگا» 2013 ایتالیا را به خانه برد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۴
 
 
در مراسمی که دیشب در سالن «ویلا جولیا» در رم برگزار شد، استرگا(جادوگر) که به عنوان پرارزش ترین جایزه ادبی ایتالیا شناخته شده، والتر سیتی را به عنوان برنده سال 2013 انتخاب کرد.-
والتر سیتی برنده استرگای ایتالیا
 
والتر سیتی برنده استرگای ایتالیا
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه کوریه ره دلا سِرا، «والتر سیتی» منتقد ادبی و نویسنده اهل «مودِنا» با رمان «مقاومت به هیچ کار نمی آید» کتابی با موضوع سرمایه گذاری و بحران موفق شد جایزه استرگا را با 165 رای به دست آورد.

بر اساس مقاله ای که در سایت این روزنامه قرار گرفته، چند ساعت پیش از اعلام برنده پایانی، 168 ایمیل به نهاد برگزاری این مسابقه فرستاده شد و رای دهندگان در آن ها نظر خود را درباره نویسنده مورد نظر و منتخب خود فرستاده بودند.

والتر سیتی پس از دریافت جایزه استرگا گفت: این جایزه را به فرد خاصی تقدیم نمی کنم. افراد بسیاری هستند که متوجه شان هستم. امیدوارم این کتاب برای آن ها نوشته شده باشد.

در جریان رای گیری این جایزه 460 نفر از ناشران، روزنامه نگاران، نویسندگان و برخی سیاستمداران که به طور کلی عنوان «دوستان یکشنبه» را یدک می کشند، شرکت داشتند.

امسال بنیاد «بلونچی» پایه گذار جایزه ادبی استرگا، 60 به اصطلاح «خواننده خبره» را به فهرست رای دهندگان این جایزه افزود.

در شصت و هفتمین دوره انتخاب بهترین اثر ادبی سالانه ایتالیا که با نام «استرگا» رقم خورده است، برنده از میان پنج نامزد انتخاب شد. 

نویسندگان نامزد دریافت این جایزه عبارت بودند:
آلساندرو پِریسینوتو نویسنده رمان «ضربه های پدرها»
والتر سیتی نویسنده کتاب «مقاومت به هیچ کار نمی آید»
رومانا پتری نویسنده رمان «فرزندان یک پدر»
پایولو دی پائولو نویسنده رمان «برایم کلی زندگی بفرست» 
و سیمونا اِسپاراکو نویسنده رمان «هیچ کس چیزی از ما نمی داند».

والتر سیتی نویسنده و مقاله نویس ادبی، انتشار رمان هایش را از دهه 90 آغاز و اغلب تلاش کرده است تا موضوع ها و واقعیت های اجتماعی را زیر ذره بین قرار دهد. وی در سال 2009  برنده جایزه ادبی «دِدالوس» بود و در سال 2007 نیز در شمار فینالیست های جایزه ادبی «برگامو» قرار داشت.

مقاله هایی ادبی همچون «نئو رئالیسم در شعر ایتالیا»، «آواز شیطان»، «رئالیسم ناممکن است» و رمان هایی چون «اندوه عادی»، «تعدادی بهشت»، «مدرسه عریان» و «عفونت» از کارهای پیشین وی هستند.

جایزه ادبی «استرگا» نخستین بار در سال 1947 در سالن ادبی «ماریا» و «گوفردو بلونچی» با شرکت و پشتیبانی مالی یک سرمایه دار در امور غذا پایه گذاری شد. پس از جنگ، این حرکت ادبی در ایتالیا اهمیت بسیاری پیدا کرد.

نخستین نویسنده ای به عنوان برنده این جایزه انتخاب شد اِنیو فلایانو با کتاب «زمان کشتن» بود که کتابش توسط انتشارات «لونگانزی» منتشر شد.

سال گذشته این جایزه به آلساندرو پیپه نو با کتاب «جداناشدنی ها» رسید و انتشارات «موندادوری» وظیفه نشر آن را بر عهده داشت.

دینو بوتزاتی، ناتالیا گینزبورگ، چزاره پاوِزه  و اومبرتو اِکو از بزرگان ادبیات ایتالیا هستند که تاکنون موفق به دریافت جایزه ادبی «استرگا» شده اند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 173307