مروری بر برنامه‌های کتابی استان چهارمحال و بختیاری در سال 91

استانی که فرهنگ خود را مکتوب کرد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
استان چهارمحال و بختیاری با حضور ایل‌های لار، کیار، میزدج و گندمان، فرهنگ‌های متنوعی را در دل خود جای داده است. این استان در سال 1391 میزبان طرح‌های مختلفی مانند ایستگاه‌های مطالعه در پل زمانخان و نمایشگاه کتاب و نرم‌افزارهای قرآنی بوده است.-
نمایی از پل زمانخان
 
نمایی از پل زمانخان

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)_ یکی از نخستین اخبار فرهنگی و کتابی استان چهارمحال و بختیاری در سال 91، تدوین دانشنامه جامع فرهنگ این استان بود. این کتاب دربردارنده اطلاعات كاملي درباره آداب و رسوم، كتابخانه‌ها، خانه‌ها و قلعه‌هاي تاريخي، لهجه‌ها و گويش‌ها، زندگي اجتماعي و مردم اين استان است. اطلاعاتي درباره شيوه پوشش مردم اين استان، رجال تاريخي، سنن عروسي و عزا، مراكز سياحتي، اماكن و بقع متبركه، باورها و اعتقادات در اين دانشنامه گنجانده شده است.

مباحثي درباره موسيقي‌هاي محلي، انواع هنرهاي رايج  ميان مردم، صنايع دستي و همچنين زندگي اجتماعي و ايلاتي، از ديگر عناوين اين دانشنامه به شمار مي‌آيند. ارايه نمونه‌هايي از طب سنتي محلي و گياهان دارويي كه در استان روييده و استفاده مي‌شوند، يكي از سرفصل‌هاي اصلي دانشنامه است.

همچنین چهارهم اردیبهشت ماه امسال خبر تغییر مديركل كتابخانه‌هاي عمومي چهارمحال و بختياری اعلام شد که بر اساس آن، بهروز صادقی جایگزین بهرام داوودی فارسانی شد. فارسانی که حدود دو سال و پنج ماه در این سمت فعالیت می‌کرد، پيش از اين در سمت معاون بنياد شهيد و امور ايثارگران اين استان فعاليت داشت. بهروز صادقي نيز كه اكنون به سمت مديركل نهادكتابخانه‌هاي عمومي چهارمحال و بختياري منصوب شده است، سابقه فعاليت در بنياد شهيد و امور ايثارگران اين استان را در كارنامه خود دارد. 

شهرکرد، میزبان کلام الهی 
شهرکرد امسال در ماه مبارک رمضان میزبان نمایشگاه کتاب و نرم‌افزار قرآنی بود. در این نمایشگاه سه هزار عنوان کتاب در قالب 30 هزار جلد با تخفیف 30 درصدی به مخاطبان ارایه شدند. تخفیف کتاب‌ها و نرم‌افزارهای این نمایشگاه، 15 درصد از سوی ناشر و 15 درصد از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرکرد محاسبه شد.

انتشار دیوان اختری
انتشار دیوان اشعار میرزا محمد هاشم اختری به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بروجن، یکی دیگر از خبرهای کتابی مهم این استان بود. میرزا محمدهاشم اختری از شاعران قدیمی بروجن، 97 سال پیش به رحمت خدا پیوست. ديوان این شاعر به همت بيژن خديبي و با راهنمایي محمد حکيم‌آذر جمع‌آوري و تدوين شده است. مجموع شعرهای اين شاعر حدود دو هزار و 500 بيت است. ميرزا محمد هاشم بروجني، متخلص به اختري، سال  1285 هجري قمري در بروجن متولد شد و در سال 1336 هجري قمري در شهرکرد وفات يافت.

واگذاری حق انتفاع کتابخانه آیت‌الله‌زاده بروجنی
نوزدهم مهرماه امسال حق انتفاع کتابخانه موقوفه «مهدیه» آیت‌الله‌‌زاده بروجنی در شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری به اداره کتابخانه‌های عمومی واگذار شد. این کتابخانه از سوی مرحوم آیت‌الله سیدمحمد متقی نجفی حسینی معروف به آیت‌الله‌زاده بروجنی از علمای سرشناس بروجن به اداره اوقاف و امور خیریه واگذار شده بود. در گذشته به دلیل کتاب‌های گران‌قیمتی که در کتابخانه وجود داشتند، مطالعه آثار فقط در داخل کتابخانه امکان‌پذیر بود و کتابی برای خارج از کتابخانه امانت داده نمی‌شد. این کتابخانه با زیربنای 300 مترمربع حدود 13 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است که از میان آن‌ها سه هزار جلد کتاب‌ سنگی است. آیت‌الله زاده بروجنی این کتابخانه را در سال 1370 تاسیس کرد.

ایستگاه‌هایی برای مطالعه 
بهمن ماه امسال چهار ايستگاه مطالعه در استانداري، شهرداري، بانك ملي و بيمارستان آيت‌الله كاشاني شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی شدند. کتاب‌های این ایستگاه‌ها بین شش تا 12 هزار نسخه است که به طور متناوب طی سال در ایستگاه‌ها قرار داده می‌شوند. به هر ایستگاه به تناسب ظرفیت مکان ایستگاه و پتانسیل فضا، کتاب با موضوعات مختلف ارسال خواهد شد. این ايستگاه‌هاي مطالعه با هدف افزايش سطح تماس مردم و كتاب، دسترسي آسان به منابع اطلاعاتي مفيد و مورد علاقه شهروندان و ارتقاي سطح مطالعه و ترويج كتابخواني در مراكز پر رفت و آمد دایر شده‌اند.

کتابخوانی روی پل زمانخان 
اوایل بهمن ماه بود که یک ايستگاه مطالعه در منطقه گردشگري، توريستي پل زمانخان شهر سامان از توابع شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری تاسیس شد. این ایستگاه مطالعه با هدف افزايش سرانه مطالعه و امکان مطالعه مردم در مكان‌هاي پرتردد دایر شد. پل زمانخان یکی از مکان‌های توریستی و تفریحی شهر سامان است که هر سال گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. پل زمانخان در شهر سامان قرار دارد و این شهر در فاصله بیست کیلومتری شمال شرق شهرکرد است و حدود 40 هزار نفر جمعیت دارد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 163429