مروری بر برنامه‌های کتابی استان آذربایجان غربی در سال 91

نامهربانی با یار مهربان!

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۰
 
 
شاید بتوان گفت که سال 91، برای آذربایجان غربی سال چندان خوبی در حوزه فرهنگ به ویژه کتاب و کتابخوانی نبود. نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان غربی امسال در این استان به دلیل نبود بودجه لغو شد و این استان از این نظر با یار مهربان همگام نشد.-
نامهربانی با یار مهربان!
 

 خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)_ بهر‌ه‌برداري از بخش نسخ خطي در کتابخانه‌ مرکزي، راه‌اندازي اينترانت، تهيه فهرست مشترک، استفاده از اينترنت پرسرعت و تامين نيازهاي کتابخانه‌هاي عمومي مراجعان، از برنامه‌هاي سال جديد كتابخانه‌هاي عمومي استان آذريجان غربي بودند که در ابتدای سال 91 از سوی علي فيروز، مديرکل كتابخانه‌هاي عمومي استان آذريجان غربي اعلام شدند.

در واقع، قرار شد تا نسخ و کتاب‌هاي خطي موجود در حوزه‌هاي علميه و مساجد نقاط مختلف اين استان جمع‌آوري و به کتابخانه مرکزي استان آذربايجان غربي انتقال داده شود.

همچنین برای «تامين نيازهاي کتابخانه‌اي» مراجعان استان آذربايجان غربي سه اقدام انجام شد. «تامین منابع کتابخانه و اجرای طرح کتاب من»، «اجرای طرح امانت بين کتابخانه‌اي» و «راه‌اندازي نمايشگاه‌هاي کتاب در کنار کتابخانه‌هاي مرکزي» این سه طرح بودند.

شعر و داستان به آذربایجان آمد
امسال آذربایجان غربی 27 تیرماه میزبان اختتامیه دهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره در تالار وحدت مجتمع فرهنگی هنری ارومیه با حضور شاعران و نویسندگان مطرح كشور و مسوولان حوزه هنری استان آذربایجان غربی بود.

دهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره ارومیه شامل پنج بخش شعر نو، کلاسیک و کودک‌ و نوجوان و همچنین داستان کودک‌ و نوجوان و بزرگسال بود و در اختتامیه آن از برگزیدگان تجلیل شد. 

وعده‌هایی درباره نمایشگاهی که لغو شد
در حالی که از ابتدای سال 91، وعده برگزاری نمایشگاه کتاب ارومیه حتی به صورت بین‌المللی داده می‌شد، هرگز این وعده‌ها عملی نشدند.

قرار بود دهمين دوره نمايشگاه كتاب استاني آذربايجان غربي 16 تا 22 مهر ماه برگزار شود اما به تعويق افتاد و بعد هم قرار شد در شش ماهه دوم سال برگزار شود. در ادامه این زمان نیز نامشخص‌تر شد تا این‌که به دليل اعتبار ناکافی دستگاه‌هاي استاني از جمله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان غربي، برگزاري نمايشگاه كتاب استاني را به تعويق افتاد. به گفته مسوولان، هزينه‌هاي بسيار بالاي برپايي نمايشگاه كتاب و چندين برابر شدن قيمت اجاره سالن براي برگزاري نمايشگاه كتاب در استان، دليل اتخاذ اين تصميم بود. 

در حالی‌ که آذربایجان غربی با برگزاری این نمایشگاه می‌توانست انرژی تازه‌ای برای ادامه برنامه‌های فرهنگی خود بگیرد، سرانجام این نمایشگاه برگزار نشد!

 پیرانشهر پیشقدم شد 
پس از این‌که نمایشگاه استانی آذربایجان غربی لغو شد، نمایشگاه پیرانشهر از 20 تا 28 آبان به مدت هشت روز با بیش از پنج هزار عنوان و 30 هزار نسخه کتاب در حوزه‌های مختلف با حضور 12 ناشر معروف کشور در محل سالن هلال احمر این شهرستان برگزار شد تا شاید بتواند تا اندازه‌ای خلاء نمایشگاه استانی کتاب را پرکند. 

«آوای شیز»در تکاب شنیده شد
آذربایجان امسال میزبان شاعران نیز بود. 15 مهرماه سومین جشنواره منطقه‌ای شعر «آوای شیز» در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تکاب برگزار شد.
 
«دفاع مقدس، آیینی و آزاد» موضوعات این جشنواره بودند و شاعرانی از استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، ایلام، قزوین و البرز در این جشنواره حضور پیدا کردند.

تعداد آثار رسیده به دبیرخانه 225 اثر بود که 100 اثر به موضوع آزاد، تعداد 75 اثر به موضوع دفاع مقدس و تعداد 50 اثر به موضوع آیینی اختصاص داشت.

افتتاح کتابخانه طوبی در خوی
در دهه فجر امسال، كتابخانه عمومی «طوبی» در شهرستان خوی افتتاح شد. این کتابخانه با زیربنای 800 متر مربع در دو طبقه احداث شده و دارای كافي‌نت و سالن‌هاي مطالعه مجزا در طبقه دوم، مخزن بزرگ كتاب در طبقه همکف و ... است. كتابخانه طوبی در بوستان «طوبي» شهر خوي از سوی فرمانداري خوي و با همكاري شهرداري و اداره راه و شهرسازي ساخته شده است.

در کنار افتتاح کتابخانه طوبی در شهر خوی، از نخستین ایستگاه مطالعه آذربایجان غربی نیز به مناسبت دهه مبارک فجر در محل فرودگاه بین‌المللی ارومیه رونمایی شد تا مردم آذربایجان غربی نیز از امکان دسترسی راحت به کتاب بی‌بهره نمانند.

در این ایستگاه‌ها از 450 تا 750 کتاب با موضوعات مختلف و برای گروه‌های سنی متفاوت ارایه شده‌اند و علاقه‌مندان می‌توانند در محل ایستگاه یا در خانه کتاب‌ها را مطالعه کنند و سپس برگردانند. علی فیروز، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی چندی بعد، از راه‌اندازی چهار ایستگاه مطالعه کتاب دیگر در سطح استان در آینده نزدیک خبر داد.

ارومیه، میزبان مدیران مسوول چاپخانه‌ها و صنایع وابسته 
آذربایجان غربی در سال 91، برنامه‌های فرهنگی خود را با برگزاری همایش و کارگاره آموزشی و مراسم تجلیل از مدیران مسوول چاپخانه‌ها و صنایع وابسته در اسفندماه به پایان برد. 

برپایی کارگاه آموزش آشنایی با فعالان حوزه چاپ و تبلیغات استان با علائم غیردینی، عرفان‌های نوظهور و نشانه‌ها و آرم‌های شیطان‌پرستی و غیرمجاز، از بخش‌های دیگر این همایش بود که از سوی سرهنگ جهانبخش، معاون اطلاعات نیروی انتظامی استان برای حاضران تبیین شد. 

استان آذربایجان غربی دارای 217 چاپخانه فعال در رسته‌های افست، دیجیتال، سیلک، اسکرین، تامپو، فلکسو و هلیو گراور و صحافی و لیتوگرافی است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 163214