برگزیدگان جایزه ادبی بیهقی معرفی شدند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۸
 
 
نخستین دوره «جایزه ادبی بیهقی» برگزیدگانش را شناخت. مراسم اختتامیه این جایزه عصر دیروز در تالار ایوان شمس برگزار شد.-
برگزیدگان جایزه ادبی بیهقی معرفی شدند
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نخستین «جایزه ادبی بیهقی» عصر دیروز، سه‌شنبه، هشتم اسفند، در تالار ایوان شمس برگزار شد.

در این برنامه گروهی از نویسندگان و شاعران حضور داشتند.

بهاالدین مرشدی، دبیر این جایزه در این برنامه پس از خواندن بخش‌هایی از داستان «بر دار کردن حسنک وزیر» گفت: چگونگی شکل‌گیری هسته این انجمن به حدود ده سال پیش و شهرستان اراک بر می‌گردد. همه اعضای این انجمن از دانش‌آموختگان دانشگاه این شهرستان هستند.
 
وی در ادامه گفت: از نگاه من کار گروهی حلقه گمشده فعالیت‌های ادبی در ایران است و این گروه امیدوار است که هر روز، بیش از پیش بتواند برای گسترش آن بکوشد و آن را ادامه دهد.

این داستان‌نویس اظهار کرد: بسیار امیدوارم که در سال آینده بخش‌های مجموعه داستان و رمان را نیز به این جایزه بیفزاییم و دیگر کشورهای فارسی زبان را نیز در کنار خود ببینیم.

نویسنده کتاب «مراثی یک روایت ساده» توضیح داد: پس از اعلام فراخوان و تا پایان مهلت آن هزار و 111 داستان از ایران و سراسر دنیا به انجمن رسید که به راستی خود مرا دچار حیرت کرد. پس از داوری اولیه، 130 داستان برای رفتن به دور دوم داوری گزینش شدند و از بین آن‌ها پنج اثر برگزیده و پنج اثر بدون هیچ اولویت‌بندی شایسته تقدیر شناخته شدند.

در بخش دیگری از این مراسم، اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیری‌های این جایزه اعلام شد.
 
داستان‌هاي «ناودان» نوشته غزل مصدق، «وازلين، پنير و مرحوم كاسپارادزه» از سروش چيت‌ساز،‌ «كمدي كابوس شبانه يك كاسكوي چپ» نوشته سيد نويسد سيدعلي‌اكبر، «وقتي كه با لوترك ساز مي‌زدم» اثر سامان نورايي و «اپيزيوتومي» نوشته بابك شكري، آثار برگزيده اين دوره جايزه داستان بيهقي بودند.

همچنين آرش اسدپور براي داستان «تمهيدات ثانويه»، فرزام شيرزادي براي «از پا افتاده‌هاي از پا نيفتاده»، حسين مقدس با اثر «آبي و خاكستر»، عبدالواحد برهاني براي «ديوانه‌ها» و مهرداد رشيدي با«دختراني كه با من دويده‌اند» به عنوان نویسندگان شايسته تقدير این جایزه شناخته شدند.

در مراسم پایانی نخستین دوره جایزه داستان بیهقی، نشستی با حضور ابوتراب خسروی، اسدالله امرایی، احمد اکبرپور، محمدعلی علومی، احسان شاه‌طاهری، میثم غفوریان‌ صدیق و مهسا محب‌علی كه داوري مرحله دوم اين رقابت را بر عهده داشتند، برگزار شد.

اين برنامه با همکاری انجمن داستان بیهقی، کانون آوای هم‌اندیشان جوان و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 162928