صفحه امروز؛ 22 ژوئن

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ تير ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
اچ.رایدر هاگارد، اریش ماریا رمارک، دن براون، متی استپانک، اکتاویا باتلر و آن مارو لیندبرگ از نویسندگانی هستند که در روزی مانند امروز به دنیا آمده یا از دنیا رفته اند._
اریش ماریا رمارک
 
اریش ماریا رمارک
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این نویسندگان سهم بزرگی در دنیای ادبیات ایفا کرده اند و با آثارشان در ذهن جهان جای گرفته اند. 

اچ.رایدر هاگارد
اچ.رایدر هاگارد نویسنده رمان های ماجراجویانه انگلیسی در روزی چون امروز از سال 1856 به دنیا آمد. او بنیانگذار ژانر ادبی «جهان گمشده» است. داستان های این نویسنده که در دوره ویکتوریایی رخ می دهند، با اقبال مردم روبه رو شدند. او در 19 سالگی روانه آفریقای جنوبی شد و در خدمت سر هنری بولور کار کرد. در بازگشتش به انگلستان در سال 1882 همه وقتش را صرف نوشتن کرد و رمان «گنج های حضرت سلیمان» را در سال 1885 منتشر کرد که به شدت تحت تاثیر تجربیات زندگی خودش در مستعمرات آفریقا بود. «آلن کواترمین» قهرمان این داستان بعدها قهرمان یک مجموعه کتاب شد که 15 عنوان از آن به بازار آمد. او یک مجموع نیز به قهرمانی شخصیتی به نام عایشه منتشر کرد. هاگارد در سال 1925 درگذشت.

اریش ماریا رمارک
اریش ماریا رمارک، نویسنده آلمانی چنین روزی در سال 1898 در اوسنابروک آلمان به دنیا آمد. او برای رمان ضد جنگش با عنوان «در جبهه غرب خبری نیست» در سال 1929 بسیار شهرت یافت. از جمله آثار او می توان به «راه بازگشت»، «سه همقطار»، «جرقه زندگی می‌کند»، «زمان زیستن و زمان مردن» و «شب لیسبون» اشاره کرد. کتاب‌های «سایه‌هایی از بهشت»، «دشمن»، «نامه ها و دفترچه های خاطرات» و «ایستگاهی در افق» از جمله آثار او هستند که پس از درگذشت وی منتشر شدند. تاکنون چندین فیلم با اقتباس از رمان های این نویسنده ساخته شده که بیشترین سهم در این زمینه را رمان «در جبهه غرب خبری نیست» به خود اختصاص داده است. آثار به جا مانده از این نویسنده بزرگ توسط بنیاد «اریش ماریا رمارک» حفظ شده و بخش زیادی از آن به عنوان کتاب جیبی در انتشارات «کیپن هویر و ویچ» به زیر چاپ رفته و قابل دسترسی است. وی سپتامبر 1970 در لوکارنو سوییس از دنیا رفت. 

دن براون
دن براون، نویسنده آمریکایی چنین روزی در سال 1964 در نیوهمپشایر به دنیا آمد. او در سال 2003 برای کتابش با عنوان «کد داوینچی» شهرت یافت و 81 میلیون نسخه از آن در سال 2009 به فروش رسید. دن‮ ‬براون‮ علاوه بر این کتاب، «نماد گمشده» و رمان پرفروش «فرشتگان و شيطان» را نيز در‮ ‬کارنامه‮ ‬خود‮ ‬دارد‮ او یکی از نویسندگان سرشناس آمریکاست که آثارش با اقبال بسیار زیادی روبه رو می شود.
 
متی استپانک
متی استپانک ،شاعر آمریکایی چنین روزی در سال 2004 در مرکز ملی پزشکی کودکان در واشنگتن دیده از جهان فروبست. وی جولای 1990 به دنیا آمد اما از کودکی از بیماری تحلیل عضلات رنج می برد. او نوشتن را از سه سالگی آغاز کرد و در کارنامه ادبی اش 6 دفتر شعر و یک کتاب مقالات دارد که همه جزو پرفروش های نیویورک تایمز بودند و میلیون ها جلد از آن ها به فروش رسیده است. «آوازهای دل» یکی از آثار برجسته اوست. 

آن مارو لیندبرگ
آن مارو لیندبرگ ،نویسنده آمریکایی چنین روزی در سال 1906 در نیوجرسی به دنیا آمد. او با نگارش رمان «هدیه ای از دریا» در سال 1955 که یکی از آثار برجسته اوست به شهرت رسید. وی در طول زندگی ادبی اش جوایز متعددی از جمله جایزه کریستوفر و جایزه کتاب ملی را به خود اختصاص داد. «گوش کن! باد» از دیگر آثار اوست. وی فوریه 2001 از دنیا رفت. 

اکتاویا باتلر
اکتاویا باتلر، نویسنده آمریکایی چنین روزی در سال 1947 دیده به جهان گشود. او یکی از برجسته ترین زنان نویسنده آمریکایی – آفریقایی است که در ژانر علمی – تخیلی می نویسد. وی برای آثارش برنده جایزه نبولا و جایزه هوگو شده و در سال 1995 به عنوان نخستین نویسنده علمی – تخیلی که جایزه مک آرتور را از آن خود کرد، نام خود را در تاریخ ثبت کرد. «خیالی از خیال من» و سه گانه «بیگانه زایی» از آثار اوست. وی فوریه 2006 از دنیا رفت.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 140884