۱
 
وفايي در نشست رونمايي «آموزش زبان فارسي» مطرح كرد:

آموزش بيش از 300 هزار دانشجوي زبان فارسي زير نظر رايزني‌ها

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۸۶ ساعت ۱۳:۱۹
 
 
دكتر عباسعلي وفايي، رييس شوراي گسترش زبان فارسي در نشست رونمايي چهار جلد كتاب «آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان» كه عصر ديروز در سالن كنفرانس سراي دايمي اهل قلم برگزار شد، خبر از آموزش بيش از 300 هزار دانشجوي زبان فارسي تحت نظر رايزني‌هاي كشور در نقاط مختلف جهان داد.
نشست رونمايي «آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان»
 
نشست رونمايي «آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان»
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، در ابتداي اين نشست دكتر عباسعلي وفايي با بيان اين كه هار جاد كتاب «آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان» منشا
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي انعقاد قرارداد با همه تحقيقات صورت گرفته در زمينه آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان را دارد.
بركات و فوايد بسيار خواهند بود، گفت: كتاب‌هاي پيشين آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان، با اين كتاب تفاوت‌هايي داشت. رسالت ما تنها آموزش زبان نيست، بلكه در اين راه بايد به محتوا و پيام نيز توجه داشت. 

وي افزود: دكتر صفار مقدم در تاليف اين كتاب به آموزش زبان در كنار معرفي فرهنگ ايراني-‌ اسلامي توجه خاص داشته است. 

وفايي يادآور شد: آموزش زبان فارسي در كشور تنها يك متولي دارد كه آن نيز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است.
 
وي با بيان اين كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي انعقاد قرارداد با همه تحقيقات صورت گرفته در زمينه آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان را دارد، افزود: حق التاليف اين پژوهش‌ها قطعا پرداخت خواهد شد و كتاب‌ها نيز، به چاپ خواهند
زمينه انتشار و آموزش زبان فارسي در نقاط مختلف جهان، بسيار بيش از تصور ماست. اين زبان چه در زمينه‌هاي فرهنگي، فكري و تحقيقي و چه در حوزه‌هاي آموزشي و تكلم، مشتاقان بسيار دارد.
رسيد. 

وفايي يادآور شد: در سال گذشته 330 دانشجو و استاد زبان فارسي براي طي دوره‌هاي تكميلي به ايران دعوت شدند كه اين رقم طي سال‌هاي آينده افزايش مي‌يابد. 

استاد ادبيات دانشگاه علامه طباطبايي در ادامه خاطرنشان كرد: در حال حاضر، تنها در رايزني‌هاي كشور در نقاط مختلف جهان 300 هزار دانشجو به فراگيري زبان فارسي مشغولند كه اين آمار، با توجه به اتاق‌هاي آموزش زبان فارسي در دانشگاه‌ها و ديگر مراكز تدريس زبان فارسي، قابل توجه بسيار است. در آينده اتاق‌هاي آموزش زبان فارسي بيشتري در دانشگاه‌هاي جهان تاسيس خواهد شد، اگر چه ايجاد هر اتاق آموزش زبان فارسي حدود 50 ميليون تومان براي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هزينه دربر دارد. 

در ادامه اين نشست دكتر محسن خليجي، رياست سابق دانشگاه علامه طباطبايي و معاون پژوهشي پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي گفت: دكتر احمد صفارمقدم طي دو سال گذشته از هر لحظه‌اي براي
بستر لازم براي آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان هم از نظر ساختاري و هم از نظر مادي، با حضور دكتر سيدمهدي مصطفوي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايجاد شده است.
پيشبرد اهداف آموزش زبان فارسي سود جست. مسافرت‌هاي او به كشورهاي ديگر و تجربياتش در زمينه آموزش زبان فارسي، در اين حوزه بسيار ارزشمند بوده است. 

وي با استقبال از برنامه‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در زمينه آموزش زبان فارسي، يادآور شد: زمينه انتشار و آموزش زبان فارسي در نقاط مختلف جهان، بسيار بيش از تصور ماست. اين زبان چه در زمينه‌هاي فرهنگي، فكري و تحقيقي و چه در حوزه‌هاي آموزشي و تكلم، مشتاقان بسيار دارد. 

خليجي اظهار اميدواري كرد كه با متحد شدن سازمان‌هاي مختلف آموزش زبان فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شرايط مناسب‌تري در اين حوزه در كشور ايجاد شود، و اضافه كرد: بستر لازم براي آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان هم از نظر ساختاري و هم از نظر مادي، با حضور دكتر سيدمهدي مصطفوي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايجاد شده است. 

وي در پايان
نكته اصلي در تاليف اين كتاب، توجه خاص به زبان و فرهنگ و تمدن ايران و اسلام است.
بر همكاري‌هاي آتي پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در زمينه آموزش زبان فارسي به غيرفارسي زبانان تاكيد كرد.

 در بخش ديگري از اين نشست، دكتر احمد صفار مقدم مولف كتاب چهار جلدي «آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان» يادآور شد: نكته اصلي در تاليف اين كتاب، توجه خاص به زبان و فرهنگ و تمدن ايران و اسلام است. 

صفارمقدم با اشاره به تاريخ 2708 ساله كشور از آغاز كشورداري مادها تا امروز، تاكيد كرد: نزديك
در اين كتاب، نقل قول‌هايي از ايران‌شناسان غير ايراني در بيان عظمت فرهنگ و تمدن ايراني-‌ اسلامي ذكر شده كه مخاطبان غير ايراني را، در اذعان به عظمت فرهنگ و تمدن اين ملت، مجاب مي‌كند.
به 1000 سال حكومت غير ايرانياني چون مغولان، تيموريان، غزنويان، سلجوقيان و ديگر حكومت‌هاي غيرايراني بر اين كشور، هرگز نتوانسته است فرهنگ ايراني را نابود كند. 

وي تصريح كرد: راز پايداري ما كه آخرين نمونه‌اش جنگ 8 ساله تحميلي بود، قهرماني‌ها، مبارزات، ايثارها، هوشمندي‌ها و درايت‌هاي ايراني است. 

صفارمقدم با نقل قول‌هايي از مستشرقين بزرگ غربي چون نلسون فراي، ادوارد براون، گيرشمن، كنت دو بينيو، مورتون و ابن خلدون خاطرنشان كرد: در اين كتاب، نقل قول‌هايي از ايران‌شناسان غير ايراني در بيان عظمت فرهنگ و تمدن ايراني-‌ اسلامي ذكر شده كه مخاطبان غير ايراني را، در اذعان به عظمت فرهنگ و تمدن اين ملت، مجاب مي‌كند. 

وي هدف اين كتاب‌ها را آموزش از سطح الفبا تا سطحي دانست كه نوآموز بتواند، شخصا كتاب‌هايي را به زبان فارسي مطالعه كند. به گفته وي اين كتاب‌ها بر چهار محور تقويت شنيدن، تكلم، خواندن و نوشتن و نيز، اختصار و تعادل تاليف شده‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 13208
 


 
۱۳۸۹-۰۸-۰۵ ۱۱:۲۵:۴۵
سلام
چطور میتوانم در اتریش این کتابها را تهیه
کنم؟ (11646)