یادداشت مهمان؛

نازِ کتاب را این روزها باید بیشتر خرید!

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶
 
 
مدیر انتشارات مشق شب در دامغان در یادداشتی با اشاره به حال نه‌چندان خوش کتاب در این ایام، عنوان کرد: نازِ کتاب را این روزها اگر نخریم، دیگر قهر نمی‌کند؛ بلکه می‌میرد!
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، رضا هوشمند نوینسده و مدیر انتشارات مشق شب در دامغان که با بیش از 100 عنوان کتابی که در سه سال اخیر منتشر کرده، در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران، میزبان بازدیدکنندگان است، در یادداشتی که مخاطب آن علاقه‌مندان به کتاب و حضور در نمایشگاه کتاب هستند، نگاهی کرده به حال و روزِ نه‌چندان خوش کتاب در این روزها. این یادداشت که برای انتشار در اختیار ایبنا قرار گرفته، در ادامه از نظر مخاطبان می‌گذرد:

هوای سرد این روزها و کمبود نفس برای ادامه حیات صنعت نشر، دو گزینه پیش پایمان گذاشته است؛ نخست اینکه صدایمان نکنید و با حضور و حمایتتان، سیلی زندگی نباشید و بگذارید تمام شود و دوم اینکه با اندیشه، فکر و عملتان حمایتمان کنید و هرکدامتان یکی از ما را که سردمان است را به خانه‌اتان ببرید و بخواندید ما را، که صنعت نشر بدون خوانش مردمانش می‌میرد.
 
برای حمایت از صنعت نشر که همچون سایر صنایع و حرفه‌ها به جهت تدبیری که کارساز نبود و امیدی که گره‌گشا، کتاب بخریرم و بخوانیم تا دو مهم محقق شود؛ نخست اینکه حیات اندیشه ،فرهنگ و دانشی که ما مروج و بانی انتشارش هستیم، نمیرد و دوم اینکه به جهت ایجاد آگاهی، از یکجایی این تسلسل ناکارآمدی و نا‌موفقی قطع شود و ما هم با استعانت از فرهنگِ کسب‌شده و دانش دریافت شده، توسعه و پیشرفت داشته باشیم.
 
و خوب است بدانیم همانگونه که پر شدنِ خانه‌های مناطق سیل‌زده از آب و گل، خانمان‌برانداز است، خالی شدن ذهن از دانش و آگاهی هم نه‌تنها مقدمه سقوط که خود افول و شکست است.
 
غرفه‌های کوچک ما در دل مصلای بزرگ تهران برای شایسته زیستن و توسعه یافتن و انتشارِ آگاهی دایر است؛ نه چای و شربت در لیوان‌های یک بار مصرف داریم که زباله‌اش قامتی را به خم شدن وادارد ضیافت اندیشیدن را با شما و کنار شما از این سوی غرفه به آن سوی خواهیم داشت که اگر بیایید و کارساز باشد، از این پس به جای شربت شیرین، حرف می‌زنیم و نه در ظرف یک بار مصرف که در ظرفیت جان و روح مشترکمان و به جای چای، داغ نگاه می‌کنیم به عمق چشمان آرزومندِ اصلاح و جبران هم و دلسرد نمی‌شویم از با هم بودن.
 
ناگفته نماند بلندگویی هم ندایم که بگوییم هستیم فقط کتاب‌هایمان صدایشان بلند است البته به شرط تورق عالمانه.
 
ما قصدِ دهه کرده‌ایم و نمازمان را روبرویتان بی‌شکست می‌خوانیم؛ کافی است فاصله محراب تا صفِ اول ارادت را پرکنی، قامت بستن با ما.
 
با حضور شما بلندقدی می‌کنیم و وقت اذان و حتی بی‌هنگام هم، اگر مهمان سجاده‌های برگ برگی که یکجا صحافی شده‌اند باشید، نماز را با پیشوایی شما به نیت آشتی و مهرورزی و آگاهی اقامه می‌کنیم و اگر نیایید قضا می‌شود؛ فرصت خواندن هم اندک است چراکه غروب نزدیک است.
 
و حمایت از هر کتاب خوبی از هر انتشاراتی فرهیخته‌ای می‌تواند آب‌بندی باشد مقابلِ هجوم این‌همه ندانم‌کاری و ناملایم و سختی.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 274470