۱
 

کتاب‌هایی که هر خوره کتابی را وسوسه می‌کند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۶
 
 
مهدی عزتی، نویسنده برای روزهای نوروز کتاب‌هایی در حوزه تاریخ معرفی کرد که خواندنش در تعطیلات خالی از لطفا نیست. این نویسنده معتقد است برخی از کتاب‌ها هر خوره کتابی را برای خواندن وسوسه می‌کند.
 
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- مهدی عزتی، نویسنده: پاییز و زمستان سال نود و شش، برای من به نگارش طرح رمان «هر کشتی نام زنی را به دریا می‌برد» گذشت. رمانی که در سه فضای تاریخی دوران آقامحمدخان قاجار، دوران جنگ جهانی اول و احمدشاه و همچنین زمان حال اتفاق می‌افتد و البته برای نگارش این طرح مطالعاتی انجام دادم و کتاب‌هایی خواندم که بعضی از بهترین‌های آنها را به شما معرفی می‌کنم.«بادبان‌های جنوب» (دریانوردی بادبانی در خلیج فارس و اقیانوس هند) نوشته علی پارسا، نشر نو دیگر کتابی است که مطالعه آن را پیشنهاد می‌کنم. این کتاب فوق العاده، با جزیی‌ترین اطلاعات شما را به سفری دریایی همراه با دریانوردان ایرانی تا هند و آفریقا می‌برد و اطلاعات درجه یکی از تاریخچه، مسیرها، ناوبری، انواع کشتی‌ها و اصطلاحات فنی را در اختیارتان می‌گذارد.«دنیای بسته» نوشته عمادالدین باقی، نشر سرایی نیز
کتابی به زبانی ساده، با تکیه بر منابع حوزه روانشناسی و تجربیات نویسنده، به بحث روانشناسی زندان و زندانی می‌پردازد.«ایران و جنگ جهانی اول» (میدان نبرد قدرت های بزرگ) تورج اتابکی، ترجمه مهدی حقیقت‌خواه، نشر ققنوس دیگر کتاب پیشنهادی است. این کتاب مجموعه مقالاتی است درباره بعضی اتفاقات و جزئیات جنگ جهانی اول در ایران و اگر علاقه‌مند به تاریخ باشید می‌توانید با حواشی و شخصیت‌های جالبی که کمتر در مطالعات تاریخی دوره مهم جنگ جهانی اول در ایران، از آن‌ها صحبت شده آشنا شوید.


«از مشروطه تا جنگ جهانی اول» (خاطرات فردریک اوکانر کنسول انگلیس در فارس) کتابی است که خواندنش توصیه می‌شود. کشور ما به‌خصوص در جنگ جهانی اول ضربه‌های بسیاری از انگلیس خورده است خصوصا که در آن زمان جنوب ایران تحت اشغال این کشور استعمارگر بود. حال خواندن وقایع از زبان کنسول این کشور در جنوب ایران خالی از لطف نیست.


«ایل قشقایی در تاریخ معاصر ایران» نوشته منصور نقیبی، نشر پردیس نیز کتابی در حوزه تاریخ است. ایل‌ها و عشایر در تاریخ معاصر ایران نقش بسیار مهمی داشته‌اند، و در این کتاب با ایل بزرگ قشقایی و نقش آن در بعضی دوره‌های مهم تاریخی ایران آشنا خواهید شد.«تاریخ زشتی» نوشته امبرتو اکو با ترجمه هما بینا و کیانوش تقی‌زاده، نشر فرهنگستان هنر. این کتاب فوق‌العاده است. همین! نیازی به معرفی نویسنده، نشانه‌شناس و فیلسوف مشهور آن نیست. نام کتاب به اندازه کافی، هر خوره کتابی را وسوسه می‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258972
 


 
یوسفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۳-۰۱ ۱۲:۳۲:۱۲
نسخه صوتی و الکترونیکی بسیاری از کتاب‌ها را می‌توانید در اپلیکیشن خوانا گوش دهید و بخوانید.
www.khanabooks.com (228665)