۲
 

روایت آخرین داستان محسن سلیمانی/ پایان تلخ یک روز برفی

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰
گزارشگر : شهاب دارابیان
 
 
روز یکشنبه 8بهمن 1396برای دوستداران ادبیات روز سختی بود، روزی که مجبور بودند یکی از چهره‌های محبوب حوزه ادبیات و ترجمه و رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان را تا خانه ابدی بدرقه کنند و برای همیشه به خاک بسپارند.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،  پنج ماه است که دختر انتظار بازگشت پدر از بلگراد را می‌کشد و بالاخره پدر بازمی‌گردد؛ اما چه فایده که دیگر پدر توانایی لازم برای در آغوش گرفتن دخترش را ندارد. این شروع داستان است، یعنی ساعت 16 شنبه 7 بهمن ماه 1396، لحظاتی که پیکر محسن سلیمانی، نویسنده و رایزن فرهنگی ایران در بلگراد وارد خاک ایران می‌شود. شرایط جوی به شکلی نامساعد است که همه برای برگزاری مراسم خاکسپاری در روز یکشنبه شک دارند؛ با این حال اعلام می‌شود که قرار است مراسم تشییع از ساعت 10 و 30 دقیقه صبح در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شود و بعد از آن پیکر برای خاکسپاری به بهشت زهرا (س) منتقل شود.
 

ساعت 10 صبح روز یکشنبه (8 بهمن‌ماه)، همه جای تهران بعد از گذشت مدت‌ها به شکل کامل سفیدپوش شده است و برف هم تصمیمی برای ثانیه‌ای استراحت ندارد. در نتیجه شرایط جوی به قدری نامناسب است که امکان ورود پیکر محسن سلیمانی به حسینه الزهرا وجود ندارد به همین دلیل مسئولان تصمیم به لغو مراسم می‌گیرند اما با ورود خانواده مرحوم سلیمانی به سازمان فرهنگ و ارتباطات و صحبت‌های انجام شده، تصمیم بر این می‌شود که مراسم تشییع به بهشت زهرا منتقل و تنها مراسم بزرگداشتی در حسنیه الزهرا برگزار شود.
 
 
 
باتوجه به شرایط بد جوی انتظار می‌رفت که جمعیت زیادی برای بدرقه محسن سلیمانی حاضر نشود، چراکه تهران در کنار یک روز برفی شرایط خوبی را از نظر مدیریت بحران تجربه نمی‌کند و بیشتر خیابان‌های فرعی اجازه تردد با اتومبیل را از شهروندان گرفته است؛ با این حال حسینه الزهرا روز شلوغی را سپری می‌کند و تقریبا همه برای آخرین دیدار با محسن سلیمانی آمده‌اند؛ از حجت‌الاسلام محمود دعایی تا فریدون عموزاده‌خلیلی، همکاران محسن سلیمانی نیز سنگ تمام گذاشته‌اند و در فضای چند هزار متری حسینه جا برای سوزن انداختن نیست و همگی در غم از دست دادن نویسنده 58 ساله به سوگ نشسته‌اند.
 
 
بعد از صحبت‌های معاون پژوهشی سازمان، دختر بزرگ محسن سلیمانی پشت تریبون رفت تا متنی را که برای پدر نوشته بود، قرائت کند. او از روزهای سخت پدر در غربت گفت، از سابقه مطبوعاتی و از پنج ماه انتظار برای دیدن پدر که در انتها به آغوش کشیدن پیکرش ختم شد.
 

حین برگزاری مراسم بزرگداشت، مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال رایزنی برای برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری در قطعه نام‌آوران هستند؛ شرایط با روزهای دیگر متفاوت است و سازمان بهشت زهرا توان ارائه خدمات مناسب ندارد. قطعه نام‌آوران تقریبا زیر نیم متر برف است و عملا شرایط جوی این ذهنیت را ایجاد می‌کند که این مراسم امروز برگزار نخواهد شد. با این حال همه در تلاش هستند تا پیکر محسن سلیمانی بعد از گذشت پنج روز از فوتش به خاک سپرده شود. سرانجام با تلاش‌های مسئولان سازمان و پیگیری خانواده دستور لازم برای خاکسپاری صادر می‌شود اما هنوز هم کسی مطمئن نیست که این اتفاق رخ می‌دهد یا خیر.
 
دوست‌داران و هم‌قطاران محسن سلیمانی بعد از پایان مراسم بزرگداشت راهی قطعه نام‌آوران بهشت زهرا می‌شوند. تقریبا بعد از ورود به بهشت زهرا و طی کردن چند خیابان، دیگر اتوبوس‌ها توانایی حرکت در برف را ندارند و همه با عشق و علاقه از اتوبوس پیاده می‌شوند تا پیاده به سمت قطعه نام‌آوران حرکت کنند.
 

بعد از گذشت بیش از 30 دقیقه پیاده‌روی به قطعه نام‌آوران می‌رسیم. تقریبا 30 تا 40 سانت برف روی زمین نشسته است و رفت‌وآمد بسیار سخت است. گورکن مشغول کندن قبر است و دوستان و آشنایان یکی‌یکی اضافه می‌شوند. شرایط برای عبورومرور فراهم نیست، به همین دلیل جوانان دست به کار می‌شوند و با بیل به جان خیابان پوشیده از برف می‌افتند تا راه را برای ماشین حمل پیکر و افرادی که برای مراسم آمده‌اند باز کنند.
 

با تلاش جوانان مسیری برای عبور و مرور فراهم می‌شود و در شرایطی که شاید کمتر کسی انتظار حضور افراد را داشت مراسم محسن سلیمانی به شکل کاملا آبرومند و باشکوه در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا برگزار می‌شود و به این شکل آخرین صفحه از کتاب زندگی محسن سلیمانی به پایان می‌رسد.
 

ساعت حدود چهار عصر است و هنوز برف تصمیمی برای بندآمدن ندارد. خورشید پشت ابر همانطور بیرون نیامده در حال غروب کردن و دورشدن است و علاقه‌مندان، خانواده و هم‌قطاران سلیمانی چاره‌ای ندارند، جز خداحافظی با خالق «آشنای پنهان».
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257206
 


 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۱۳:۱۹:۴۳
گزارش خوبی بود (224101)
 
عليرضا اسدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۲۳:۲۱:۳۶
مدت‌ها بود در رسانه‌ها گزارشي به اين خوبي نخوانده بودم. يك گزارش بدور از خبرهاي خشك ور سمي دفت و كفن و پيام تسليت مديران (224109)