چگونه ناجی کتابفروشی محله خود باشیم؟

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶
 
 
مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب در آستانه روز کتابگردی در یاداشتی به روش‌های حفظ کتابفروشی‌ها اشاره کرده است.
 
خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) ـ مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل موسسه خانه کتاب: یکی دوماه قبل یادداشتی در این خصوص به نگارش درآوردم که در آن چهار روش برای کمک کردن به کتابفروشی‌های محلی ذکر شده بود که لینک آن در ذیل می‌آید و در این یادداشت چهار روش دیگر را ذکر نموده‌ام که امیدوارم اهالی کتاب بدان‌ها توجه کنند.    
 
5 . جشن امضای کتاب
اگر نویسنده، مترجم، ویراستار، تصویرگر و … هستید لطف کرده و جشن امضای کتابهای تازه انتشار یافته خود را در  کتابفروشی‌های محله خود برگزار نمایید. این کار ضمن آشنا کردن هم محله‌ای های با فعالیتهای شما امکان فوق العاده‌ای است برای کتابفروشی محله خود که از ظرفیت خوب ارتباطی شما برای آشناکردن هرچه بیشتر مردم با کتابفروشی و کسب و کار بهتره بهره برند.

  6.  دید و بازدید
در حال حاضر کم نیستند کتابفروشی‌هایی که در کنار فعالیت فروش کتاب امکان سرو قهوه و چای و … را نیز در کتابفروشی خود برقرار کرده‌اند. اگر میخواهید با دوستان و یا هم کلاسی‌ها و هم دانشگاهی‌های خود قرار ملاقات بگذارید چه بهتر که این قرار ملاقات در کتابفروشی محله خودتان باشد و در کنار گپ و گفت دوستانه خود و خوردن چای و قهوه به دیدن تازه‌های کتاب و خرید آن هم اقدام نمایید.
 
 7. مقاله و یادداشت بنویسید
اگر شما خبرنگار و یا نویسنده یکی از روزنامه‌ها و یا مجلات کشور و یا شهر و محله خود هستید، بیکار نشینید و مقاله‌ای در معرفی کتابفروشی‌های محله و شهر خود بنویسید و سعی کنید که در آن این کتابفروشی‌ها را معرفی و مردم را به دیدن و خرید از این کتابفروشی‌ها ترغیب نمایید. قطعا این کار تاثیر بسیار خوب و مثبتی در توسعه تعاملات این کتابفروشی‌ها خواهد داشت.
 
8 . کتابگردی
الان سه سالی هست که بنابرفراخوان جناب آقای مسجدجامعی پنج‌شنبه آخر هفته کتاب به نام کتابگردی نامگذاری شده است و در این روز همه مردم تشویق می‌شوند که با حضور خود در کتابفروشی‌های محله و شهر خود به خرید کتاب و یا حداقل به تشکر و قدردانی از کتابفروشان عزیز اقدام نمایند و قطعا این کار ولو به شکل نمادین تاثیر بسزایی در توسعه کتاب و کتابخوانی و فرهنگ خرید کتاب از کتابفروشی دارد. پس شما هم بیکار ننشسته و این روز را در تقویم خود یادداشت کنید و فراموش نکنید که حتما به کتابگردی بروید.

غلامی‌جلیسه، پیش از این به چند روش دیگر برای حمایت از کتابفروش‌ها اشاره کرده بود که در ادامه می‌خوانید:

کشوری مانند اتریش با مساحت 83٬855 و جمعیت 8٬414٬638 نفر مطابق با گزارش اتحادیه ناشران و کتابفروشانش در سال 2015 میلادی 1688 کتابفروشی دارد و این در حالی است که با 20 برابر مساحت و جمعیتی 10 برابری تعداد کتابفروشی‌های ما به 2000 نمی‌رسد.

اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد حتما این است که خوب چرا دولت در این خصوص کاری انجام نداده و یا نمی‌دهد. و یا تشکلها و صنوف مرتبط با نشر چرا کاری نمی کنند؟

هیچ شکی نیست که دولت و البته اتحادیه‌ها و صنوف و تشکل‌های مرتبط با کتاب و نشر اولا برای حفظ کتاب فروشی‌های موجود و ثانیا برای افزایش سطح کیفیت خدمات دهی این کتابفروشی‌ها و ثالثا برای توسعه ویترین و افزایش تعداد کتابفروشی‌ها فعالیتهایی انجام داده و باید کارهایی را نیز انجام بدهند، اما در این بین وظیفه شخص ما چیست؟

آیا ما به عنوان یک کتابخوان و یا علاقه مند به فرهنگ و کتاب و کتابخوانی نباید سعی و تلاشی برای حفظ و بقای کتابفروشی‌های محله خود داشته باشیم؟

همه ما در محله خود کتابفروشی‌ها را به یاد داریم که روزگاری در دوران کودکی و یا نوجوانی و جوانی ما بودند اما حالا دیگر اثری از آنها نیست!

کم نیست کتابفروشی‌هایی در محله هر کدام از ماها که متاسفانه وضعیت درست و درمانی ندارد و اگر نباشد عشق و علاقه کتابفروش عاشق پیشه، شاید خیلی وقت پیش‌ها باید تعطیل می‌شد و البته خیلی دور نیست که با استمرار وضعیت فعلی به تعطیلی بکشد؟

باور کنید که هر کدام از ما با یکسری کار ساده و پیش پا افتاده می‌توانیم نقش یک اسپایدرمن، سوپرمن، بت من و …. را برای کتابفروشی محله خود را ایفاء کنیم و توسعه فرهنگ و کتاب و کتابخوانی میسر نیست مگر اینکه هر کدام از ما شخصا برایش تلاش کنیم.

از امروز تلاش می کنم که راههایی برای حفظ کتابفروشی‌های محلی به دوستان علاقه مند پیشنهاد دهم و امیدوارم با عمل کردن و اعلام کردن به آن بتوانیم نقشی هرچند کوچک در حفظ و توسعه این کتابفروشی‌ها ایفا کنیم. هر چه بیشتر این نکات را مورد توجه قرار دهید، بیشتر با جزئیات و نحوه عملکرد کتابفروشی های محلی خود مانوس می شوید و استمرار فعالیت کتابفروشی محله شما را دربرخواهد داشت.

1 - کتاب بخرید
اگر قصد خرید کتاب را دارید و نزدیک شما یک کتابفروشی وجود دارد، برا ی خرید به آنجا بروید . اگر کتاب مورد نظر شما را ندارند معمولا می توانند به سرعت آن را برای شما تهیه کنند . ممکن است این کار ارزانتر و یا حتی سریعتر نباشد اما شما می توانید اطمینان داشته باشید که کتاب به دست شما خواهد رسید.

2 - کتاب هدیه دهید
این کار بسیار ساده است شما در طول سال به مناسبتهای مختلف برای خانواده، دوستان و آشنایان هدایایی را خریداری میکنید، چقدر خوب می‌شود که برخی از این هدایا کتاب باشد و یا کتاب هم در کنار هدیه مورد نظر شما قرار گیرد. و این کتابها را نیز از کتابفروشی محله خود تهیه کنید. به نظرم بهانه خوبی است که هراز چندگاهی شما را به کتابفروشی محله خودتان بکشاند.

3 - سفارش کتاب دهید
کتابهایی نیاز دارید که مطمئنا در کتابفروشی محله شما نیست، کمی حوصله و صبوری بخرج دهید و به کتابفروشی محله سفارش کتاب مورد نظر خود را بدهید تا این کتابفروشی برای شما آنرا تهیه نماید. اینکار باعث میشود که توجه کتابفروشی محله شما به ژانر ، نویسنده و یا ناشر مورد نظر شما جلب شده و از این پس کتابهای مورد نظر شما نیز در لیست تهیه کتاب او قرار گیرد.

4 - مردم را تشویق به خرید کتاب از کتابفروشی کنید
به مردم یادآوری کنید از کتابفروشی محله خود حمایت کنند در سطح محلی خرید کنند، هم محلی‌های شما، دوستان، هم‌کلاسی‌ها و آشنایان شما هم به اندازه شما برای حفظ کتابفروشی محله باید تلاش کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254519