به مناسبت روز جهاني جهانگردي

رشد کتاب‌های تخصصی گردشگری در صنعت جهانگردی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
مسعود بهزادی‌راد، كارشناس ارشد گردشگری گفت: توجه عامه مردم به مقوله گردشگري و روي آوردن به مطالعه كتاب‌هايي در قالب سفرنامه و سياحت نامه زمينه را براي علاقه به مطالعه عمومي اين صنعت بالا برده است.
 
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- مسعود بهزادی‌راد، كارشناس ارشد گردشگری: پنجم مهرماه برابر با 27 سپتامبر روز جهاني جهانگردي ناميده شده است و انتخاب و تصویب این روز نقطه عطفی در گردشگری جهانی به شمار می‌آید. فارغ از فلسفه و نقاط قوت و ضعف این روز،  از آن تنها به یک نام بسنده شده که در تقويم آمده است و در نهايت با بازديد رايگان از موزه‌ها سپری می‌شود.

صنعت سفيد، صنعت بدون دود، صنعت نامرئي و... از دیگر نام‌هاي صنعت جهاني جهانگردي است. اما این صنعت مهم تاکنون در ايران؛ کشوری با دارا بودن پیشینه درخشان فرهنگي و تمدن تاريخي؛ در قامت يك صنعت درآمدزا ظاهر نشده است.

اهميت جهانگردی به اندازه‌اي است كه سازمان جهاني جهانگردي (UNWTO) تا سال 2020.م در دنیا حضور بیش از 1/5 ميليارد گردشگر را پیش‌بینی کرده است. پس ضروری است  بتوانيم با توجه و برنامه‌ريزي مدون و استفاده از پتانسيل‌هاي كشور ايران، از اين صنعت پرسود دستاوردهاي گوناگونی داشته باشيم و اين امر زمانی محقق مي‌شود كه بتوان به مقوله جهانگردی به‌صورت علمي و آكادميك نظر کرد.

باتوجه به دارا بودن پتانسیل‌های ارزشمند در زمينه گردشگري، با برنامه‌ريزي مدون و دقيق و طرح‌هاي كاربردي و قابل اجرا، می‌توان سهمي روزافزون از منافع اين صنعت، عايد ایران کرد و كتاب عامل اصلي و راهگشای دستیابی به این هدف است. به بیان دیگر کتاب‌های تخصصی گردشگری، در صنعت جهانگردی ایران گامی روبه رشد است.

خوشبختانه در این عصر تألیف و ترجمه کتاب‌های گردشگری و خدمات وابسته به آن از كلي‌گويي فاصله گرفته و در حال پیشرفت در مسیر علمی و تخصصی است. اين امر از این نظر قابل توجه است که پرداختن به مقوله زیرشاخه‌های صنعت گردشگری تخصصی‌تر شده و تفکیک موضوعات و بررسی تخصصی آن‌ها در امر برنامه‌ریزی علمی، اصولی، آموزش و سرمایه‌گذاری آن تأثیر به سزایی دارد.

یکی از رخدادهای خرسندکننده و قابل اشاره امروز بروز ناشران تخصصي در صنعت گردشگری و خدمات وابسته به آن است. آن‌ها می­کوشند به صورت علمی و دقيق مباحث مورد نياز اين صنعت را شناسايي كرده و اقدام به چاپ كتب مربوطه کنند.

امروزه انتشار نتایج و دستاوردهای برگزاری همايش‌هاي گردشگري، نمايشگاه‌هاي تخصصي گردشگري و سمينارهای متعدد نیز منجر به توليد كتب تخصصي گردشگري بی شماری مي‌شود. تنوع در موضوعات و انتخاب مباحث متعدد گردشگری نیز، سبب تسهیل دسترسي مشتاقان اين صنعت به کتاب‌های تخصصی‌تر می‌شود.

از سوی دیگر شركت در جوايز متعدد فرهنگي كتاب در سطح كشور، اهالي قلم را ترغيب به توليد آثار فاخر در اين زمينه مي‌كند و اين امر خود كمك شاياني در بحث گذر از كميت به سوي كيفيت در آثار جهانگردي است.

در نهايت توجه عامه مردم به مقوله گردشگري و روي آوردن به مطالعه كتاب‌هايي در قالب سفرنامه و سياحت نامه و... زمينه را براي علاقه به مطالعه عمومي اين صنعت بالا برده و تا حدودي رونق اين قبيل كتاب‌ها در بازار نشر مشاهده مي‌شود.

در پایان به نظر مي‌رسد روز جهاني جهانگردي مي‌تواند فرصتي باشد برای يادآوري اين مهم كه كتاب، اين يار ديرين انسان کمک شایانی است برای دستیابی به اهداف توسعه پايدار صنعت جهانگردي و با توسعه فرهنگ تخصصي كتابخواني، می‌توان گامي استوار برای شناساندن جاذبه‌هاي اين مرز و بوم به جهانيان برداشت. اعلام بازديد رايگان از موزه‌ها در اين روز كاري بسيار حائز اهمیت است اما چه بهتر اگر در هفته جهانگردي به معرفی آثار مكتوب گردشگري بيش از پيش پرداخته شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252335