بهترین آثار داستانی سال 89 از نگاه نویسندگان/ 4

احمد بيگدلي؛ «سفركرده‌ها»، «عروس بيد»،‌ «بماند» و «روز گراز»

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۶:۳۱
 
 
احمد بيگدلي، داستان‌نويس، معتقد است كه امسال آثار ارزشمندي را از داستان‌نويسان ايراني مطالعه كرده كه شايد مجالي براي نام بردن از همه آن‌ها نباشد، او از «سفركرده‌ها»، «عروس بيد»، «بماند»، «روز گراز» و مجموعه داستان‌هایي از ليلا صادقي و كامران محمدي، به عنوان برخي از آثار داستاني درخور اعتنای سال 1389 یاد کرد._
احمد بيگدلي
 
احمد بيگدلي

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، بيگدلي رمان «سفركرده‌ها»، نوشته حسين نوش‌آذر را رماني با شخصيت‌پرداي زيبا و به ياد ماندني توصيف كرد و درباره آن گفت: نويسنده در اين كتاب لايه‌هاي زيرين شخصيت اصلي داستان را از منظر يك رمان سياسي و تاريخي به خوبي كاويده است.

وي با اشاره به وجوه مورد علاقه‌اش در مجموعه داستان «عروس بيد» اثر يوسف عليخاني نيز توضيح داد: اين مجموعه با آنكه درباره روستاي دور افتاده‌اي با نام «ميلك» با دغدغه‌ها و آداب و رسوم مردم آن محل نوشته شده،‌ ولي به لحاظ زبان داستاني و ساختار، فاصله ميان نويسنده غير بومي و بومي را از ميان بر‌مي‌دارد تا جايي كه مخاطب علاقمند نيز مي‌تواند با آن ارتباط برقرار كند.

اين داستان‌نويس برگزيده دوره جايزه كتاب فصل درباره رمان «بماند» نوشته بهناز علي‌پور گسكري نيز اين‌گونه توضيح داد: اين كتاب نيز از شاخص‌هاي بسيار خوبي برخوردار است. نويسنده در رمان «بماند»، اطلاعات فرامتني را به خوبي در قصه گنجانده است؛‌به طوري كه احساس بيگانگي با فرامتن پيدا نمي‌كنيم. اين كتاب به لحاظ دارا بودن زباني روان و ويژگي‌هاي ديگر، از اولين مجموعه داستان‌اين نويسنده بسيار بهتر بود و من خوشحالم كه جوانان ما چنين نگاه جدي به داستان‌نويسي دارند. 

نويسنده «آواي نهنگ» در ادامه از رمان «روز گراز» زنده‌ياد محمد ايوبي نيز به عنوان يكي ديگر از آثار مورد توجهش در سال 89 نام برد و گفت: «روز گراز» از نثري شاعرانه و لطيف براي بيان موضوعي خشن و بي‌روح استفاده كرده است. اين كتاب در معرفي و تحليل شخصيت مردمان جنوب و احوال آنان، اثري باارزش به شمار مي‌آيد.

اين داستان‌نويس در ادامه صحبت‌هايش درباره مجموعه داستان «آمده بودي براي خداحافظي» نوشته ليلا صادقي و «آنجا كه برف‌ها آب نمي‌شوند» اثر كامران محمدي نيز گفت: من خانم صادقي را نويسنده‌اي ديدم كه با پشتوانه خوبي وارد ميدان نوشتن شده و آينده خوبي در صورت ادامه كار خواهد داشت. كتاب آقاي محمدي نيز توجه مرا بسيار جلب كرد. شخصيت دوگانه اين رمان بيسار قوي خلق شده و از آنجايي كه مي‌دانم اين جوان فارغ‌التحصيل رشته روانشناسي است، بايد بگويم كه از پس شخصيت‌پردازي‌ها نيز به خوبي برآمده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 99553