اهداي جايزه ادبي شهيد غني‌پور به 13 داستان‌نويس

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۸:۲۴
 
 
دهمين جشنواره كتاب سال شهيد حبيب غني‌پور 13 اثر و داستان‌نويس برگزيده و تقديري را معرفي كرد. بيش از نيمي ار اين كتاب‌ها درياره دفاع مقدس و انقلاب اسلامي نوشته شده‌اند./
اهداي جايزه ادبي شهيد غني‌پور به 13 داستان‌نويس
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، آيين اختتاميه و اهداي جوايز به برگزيدگان دهمين جشنواره شهيد حبيب غني‌پور، ساعت 16 امروز ( 15 اسفند ماه) در تالار مهر حوزه‌هنري برگزار شد. 

در بخش "كودكان" اين جشنواره از كتاب "شماره تلفن بهشت"، نوشته مرضيه جوكار به دليل كاوش در زواياي پنهان ذهن فرزندان شهدا و خلق موقعيتي تخيلي اما باورپذير همراه با اداي احترام به ساحت شهداي دفاع مقدس، تقدير و كتاب "خداحافظ راكون پير"، نوشته كلر ژوبرت (نويسنده و تصويرگر فرانسوي كه در سال‌هاي اخير به دين مبين اسلام مشرف شده) به دليل بيان هنرمندانه و مخاطب‌شناسانه موضوع جهان پس از مرگ براي كودكان، كتاب سال شد. 

در بخش "نوجوانان" از كتاب " ...و خدا پاسخ داد" نوشته سوسن طاقديس به دليل بهره‌گيري از زبان جذاب داستاني براي روايت رويدادي مهم و تعيين‌كننده در تاريخ صدر اسلام، تقدير و رمان "دشتبان" نوشته احمد دهقان به دليل نماياندن تأثير دفاع مقدس بر شكل‌گيري شخصيت يك نسل با فضاسازي و روايت هنرمندانه روزهاي آغازين دفاع مقدس و كتاب "غوص عميق" نوشته جمشيد خانيان به دليل فضاسازي مناسب و بهره‌گيري از مفاهيم اسطوره‌هاي براي بيان استعاري يك موضوع امروزي، كتاب سال شدند. 

در بخش "داستان و رمان با موضوع دفاع مقدس" از كتاب "دوره درهاي بسته‌ (جلد ششم)" نوشته سيدحسين يحيوي به دليل ارائه تصويري صادقانه و ملموس از مظلوميت آزادگان در اردوگاه‌هاي رژيم بعث عراق، تقدير و "نيمه پنهان ـ زندگي شهيد اصغري‌خواه" نوشته فاطمه غفاري رتبه كتاب سال دهمين جشنواره شهيد حبيب غني‌پور را كسب كرد. 

در بخش "زندگي‌نامه داستاني دفاع مقدس" از كتاب "عبور از ضخامت ابرها" نوشته بهزاد شيخي، به دليل رمزگشايي موفق از زندگي يكي از سرداران گمنام دفاع مقدس و روايتي جذاب و نفس‌گير از حماسه‌آفريني شخصيت‌هاي اصلي داستان در خطوط مقدم جبهه‌هاي جنوب و غرب كشور، تقدير و "قفس" نوشته محمد حنيف، به دليل روايت مؤثر از روزهاي تلخ و شيرين آزادگان در اردوگاه‌هاي رژيم بعث عراق همراه با اشارات ظريف و دقيق درباره استقامت آزادگان و پرداخت بديع و گره‌افكني جسورانه در روند داستان، رتبه كتاب سال دهمين جشنواره شهيد حبيب غني‌پور را كسب كرد. 

در بخش "داستان بزرگسال با موضوع آزاد" مجموعه داستان كوتاه "مهماني با كلاغ‌ها" نوشته زهرا پورقربان به دليل درخشش قابل توجه نويسنده در آفرينش نخستين اثر خود در حوزه داستان‌هاي كوتاه، تقدير و مجموعه داستان كوتاه "عروس بيد"، نوشته يوسف عليخاني به دليل استواري زبان در انتقال مفاهيم نهفته در گويشِ محلي ناحيه الموت و خلق شخصيت‌هاي ماندگار و پوياي بومي، كتاب سال شد.  

در شاخه "داستان بلند و رمان" اين بخش، از كتاب "تالار پذيرايي پايتخت" نوشته محمدعلي گوديني به دليل روايت تأثيرگذار و جذاب ماجراهاي دوران پيروزي انقلاب اسلامي، تقدير و "همسفران" نوشته محمدرضا بايرامي به دليل روايت صميمي از زندگي مردمان صبور دامنه‌هاي سبلان و خلق قصه‌هاي تأثيرگذار از ماجراهاي ساده، ضمن حفظ انسجام و پيوستگي هنرمندانه ماجراها، رتبه كتاب سال دهمين جشنواره شهيد حبيب غني‌پور را كسب كرد. 

گزارش آيين اختتاميه و اهداي جوايز به برگزيدگان دهمين جشنواره شهيد حبيب غني‌پور متعاقبا در ايبنا منتشر مي‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 98716