تقدیر از «ماریون پوشمن» با جایزه شعر 2011

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۶
 
 
جایزه «پتر هوچل» 2011 برای شعر آلمانی زبان به «ماریون پوشمن» نویسنده متولد سال 1965 در شهر «اسن» اهدا خواهد شد.\
ماریون پوشمن
 
ماریون پوشمن
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، «پوشمن» این جایزه 10 هزار یورویی را که از سوی ایالت بادن وتنبورگ و رادیو جنوب غرب آلمان اهدا می شود، برای کتاب «دیدن ارواح» از آن خود کرده است.

هیات داوران این کتاب این نویسنده که در انتشارات «سورکمپ» منتشر شده است را به عنوان اثر برجسته تازه منتشر شده سال 2010 مورد تقدیر قرار داد. 

شعرهای «پوشمن» از طریق مهارت زبانی و انسجام فکری خود توانسته این هیات را متقاعد به انتخاب این نویسنده کند. محدوده این اشعار به منطقه دوران کودکی زادگاهش در بخش «رور» تا کتاب های گیاهان دارویی دوران قرون وسطی و هنرهای تجسمی بازمی گردد. 

«پوشمن» در رشته های زبانشناسی، شناخت زبان اسلاوی و فلسفه در شهر های بن و برلین تحصیل کرده است.او در سال 2002 با رمان «حمام کردن در هوای توفانی» نخستین رمان خود را منتشر کرد و با انتشار کتاب های شعر «انبارهای بسته شده» و «دلیلی برای ایجاد» به کار نوشتن ادامه داد. دومین اثر منثور او با عنوان «رمان سیاه سفید» در سال 2005 نامزد کسب جایزه کتاب سال کشور آلمان شد. 

جایزه «پتر هوچل پرایز» از سال 1983 هر سال به برجسته ترین اثر شعری سال گذشته اهدا می شود. این جایزه یادآور «پتر هوچل» شاعر آلمانی است که در سال 1903 در «گروس – لیشترفلد» برلین متولد شد و در آوریل 1981 در «اشتاوفن» در «برایسگاو» درگذشت.

اهدا کنندگان این جایزه ادبی و هیات داوری آن که متشکل از هفت منتقد مستقل ادبی، دانشمند و نویسنده است، خود را موظف می دانند که خواسته ها و تطمیع ناپذیری این شاعر فقید آلمانی را احساس کنند. 

این جایزه در تاریخ 3 آوریل (13 اردیبهشت 1390) همزمان با روز تولد «پتر هوچل» در «اشتاوفن» در «برایسگاو» به «ماریون پوشمن» اعطا می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 93889