ويژگي‌هاي دستوري زبان فارسي

17 مهر 1386 ساعت 17:40

«ساخت زبان فارسی» نوشته آزیتا افراشی، به تازگی توسط انتشارات سمت به چاپ رسید.


به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) این کتاب در 11 فصل، نگاهی زبان‌شناختی به بررسی ساخت زبان فارسی دارد، آشنايي با حوزه‌هاي آواشناسي و واج‌شناسي، آشنايي با خط واج‌نگار فارسي، آشنايي با فرايندهاي آوايي در زبان فارسي، آشنايي با حوزه صرف، شمارش تك‌واژهاي جمله، واژه در زبان فارسي، تركيب‌هاي نحوي واژگاني در زبان فارسي، آشنايي با حوزه نحو، ساختمان گروه در زبان فارسي و ساختمان جمله در زبان فارسي، مباجثي است كه در اين كتاب به آن‌ها پرداخته شده است.

افراشي در پيشگفتار كتاب آورده است: كتاب حاضر توصيفي از اصطلاحات بنيادي زبان‌شناسي، ضمن معرفي ويژگي‌هاي آوايي‌ـ‌واجي، صرفي و نحوي زبان فارسي را ارائه مي‌دهد. سعي شده است كه در لابه‌لاي مطالب اطلاعاتي درباره برخي زبان‌شناسان صاحب‌نام و آراي آن‌ها به دست داده شود. همچنين مرتبط با هر مبحث، مروري اجمالي بر تاريخچه بحث مورد نظر ارائه گردد، مطالب كتاب به گونه‌اي سازمان يافته است كه دانشجويان بتوانند به كمك ابزارهاي نظري معرفي شده، بيش از چهارصد نمونه از زبان فارسي را در حوزه‌هاي مختلف آواشناسي-‌واج‌شناسي‌، صرف و نحو مورد تحليل قرار دهند.

دکتر آزیتا افراشی عضو هیات علمی پژوهشکده زبان و گویش سازمان میراث فرهنگی است و پیش از این نيز در سال 81 کتاب «اندیشه‌هایی در معنی‌شناسی» را توسط انتشارات فرهنگ کاوش به چاپ رسانده است.

کتاب «ساخت زبان فارسی» در 172 صفحه و با قیمت 15000 ریال به براي نخستين‌بار در سال 86 در اختيار علاقه‌مندان به زبان و زبان‌شناسی قرار گرفته است.


کد مطلب: 9329

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/naghli/9329/ويژگي-هاي-دستوري-زبان-فارسي

ایبنا
  http://www.ibna.ir