گزینه غزل‌ها و اشعار آزاد ذوالریاستین منتشر می شود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۵۰
 
 
صدرا ذوالریاستین، شاعر و روزنامه‌نگار، گزینه‌ای از غزل‌های پنج دفتر شعرش، مجموعه‌ای از اشعار آزاد، بررسی سیر غزل در فارس و شیراز و خاطراتش از آغاز جنگ جهانی دوم تا زمان حاضر را آماده انتشار و یا در دست چاپ دارد.\
صدرا ذوالریاستین
 
صدرا ذوالریاستین

ذوالریاستین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: گزینه‌ای از پنج دفتر از غزل‌هایم با عنوان «گزینه غزل‌ها» را توسط انتشارات نوید شیراز در دست انتشار دارم. عبدالعزیز شبانی این غزل‌ها را از میان غزل‌های مجموعه شعرهای «شراب تلخ»، «غزلواره»، «شاید غزل»، «هم‌صدا با ساز باران» و «آوازهای غریب» گزینش کرده و مقدمه‌ای بر آن نوشته است.

وی در ادامه توضیح داد: گزینش و گردآوری یک مجموعه‌ از شعرهای آزادم را نیز در دست انجام دارم که در دفتری 200 صفحه‌ای منتشر می‌شود. این شعرها پیرامون موضوعات متنوع اجتماعی سروده شده‌اند. البته برخی شعرهای من‌را اشعاری سیاسی می‌دانند اما من این مسئله را قبول ندارم و معتقدم سروده‌هایم تنها به دغدغه‌های اجتماعی می‌پردازد.

پیش‌تر مجموعه شعر «قافیه‌های غایب» نیز در قالب شعر آزاد از این شاعر توسط انتشارات نوید شیراز منتشر شده است.

این شاعر به کتاب پژوهشی که جلد نخست آن آماده انتشار است اشاره و تشریح کرد: «سیر غزل در فارس و شیراز از آغاز تا امروز» عنوان این کتاب پژوهشی است که به بررسی سیر غزل و معرفی غزل‌سرایان فارس و شیراز اختصاص دارد. در این اثر غزل را از پیش از سعدی بررسی کرده‌ام.

وی با تاکید بر این موضوع که جلد نخست این مجموعه سه جلدی آماده انتشار است اظهار داشت: سعدی تغییر و تحولات بسیاری در قالب غزل ایجاد کرده و آن‌را متفاوت از غزل خراسانی ساخته است. برهمین اساس تاکید بیشتر من بر تغییراتی بوده که سعدی در غزل ایجاد کرده است و تاثیر آن در سروده‌های دیگر غزلسرایان فارس و شیراز نیز دیده می‌شود.

ذوالریاستین ادامه داد: حدود 1000 شاعر غزل‌سرای فارس و شیراز در این کتاب معرفی و و آثار آن‌ها نقد و بررسی شده است و از دیدگاه دیگر منتقدان نیز در نقد این غزل‌ها بهره گرفته‌ام. البته برخی از این شاعران به ویژه غزل‌سرایان پیش از سعدی گمنام و ناشناخته هستند و تنها نامی آن‌ها ذکر شده است.

وی درباره کتاب دیگری که آماده چاپ دارد توضیح داد: «خاطراتی از جنگ جهانی دوم تا اوایل جنگ جهانی سوم» عنوان کتاب خاطرات من از سال 1320 و زمانی که پنج ساله بودم تا زمان حاضر است که پیش‌تر در پاورقی برخی از روزنامه‌ها بخش‌هایی از آن منتشر شده بود. این خاطرات را به‌طور کامل گردآوری کرده‌ام که آماده چاپ است.

این شاعر در پایان یادآور شد: «گزینه ستون‌های روزنامه» عنوان کتاب دیگری است که برای انتشار آماده می‌کنم. این کتاب دربرگیرنده حدود 400 ستون از میان 2000 ستون‌ اجتماعی و سیاسی است که در روزنامه‌ها و نشریات مختلف طی سال‌های پیش نوشته‌ام.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 92726