برپايي جشن تولد نویسنده «ارباب حلقه‌ها» در ایران

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۶:۲۸
 
 
مراسم بزرگداشت جان رونالد روئل تالکین، نویسنده رمان «ارباب حلقه‌ها»، به مناسبت سالگرد تولد وی در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران برگزار می‌شود._
جان رونالد روئل تالکین
 
جان رونالد روئل تالکین

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از آکادمی فانتزی، به مناسبت سالگرد تولد تالکین آکادمی فانتزی نخستین نشست زمستانی خود را با همکاری «وبگاه آردا» با موضوع بررسی آثار این نویسنده انگلیسی در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار می‌کند. 

نخستين نشست زمستانی آکادمی فانتزی به مناسبت سوم ژانویه تولد جان رونالد روئل تالکین، به بزرگداشت این نویسنده‌ بزرگ فانتزی اختصاص یافته است که علاقمندان می‌توانند 15 دیماه از ساعت 17 تا 19 در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، شماره دو، مراجعه کرده و در نشست شرکت کنند. 

جان رونالد روئل (جی.آر.آر) تالکین، نویسنده و زبان شناس انگلیسی و خالق رمان‌هایی چون «هابیت»، «ارباب حلقه‌ها»، «سیاسیلماریلیون» و «ماجراهای تام بامبادیل»،‌ در ۳ ژانویه سال ۱۸۹۲ میلادی در افریقای جنوبی متولد شد. او از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۵۹، استاد زبانشناسی تاریخی (فیلولوژی) در دانشگاه آکسفورد بود.

غالب کتاب‌های تالکین یک رشته افسانه‌های تاریخی در مورد تاریخ اسطوره‌ای و خیالی برای گذشته دور زمین است.

وی علاقه وافری به ساختن زبان‌های علمی داشت و شاید او تنها کسی باشد که ۱۵ زبان ساخته‌است.

سه فیلمی که در هالیوود و بر اساس رمان سه گانه «ارباب حلقه‌ها» تهیه شده است، در سال‌های 2001، 2003 و 2004، به سه جایزه اسکار دست یافته‌اند.

سه گانه «ارباب حلقه‌ها» در ایران اولین بار توسط رضا علیزاده ترجمه و به سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات روزنه به چاپ رسید. از «هابیت» اثر دیگر این نویسنده، در ایران پنج ترجمه به چاپ رسیده‌است و دو ترجمه از مریم واثقی‌پناه و رضا علیزاده از «سیلماریلیون» وجود دارد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 92552