آشنايي با نحو زبان

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۶ ساعت ۱۴:۰۰
 
 
کتاب «نحو زبان فارسي، بر پايه نظريه حاكميت و مرجع گزيني» نوشته سید علی ميرعمادی برای چهارمین بار توسط سمت به چاپ رسید.
آشنايي با نحو زبان
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) دكتر ميرعمادي در پيشگفتار اين كتاب آورده است: هرچند زبان‌شناسي در كشور ما سابقه‌اي ديرينه دارد و بزرگان و علماي ما از اين مهم غافل نبوده‌اند، با وجود اين، رونق آن را به غرب نسبت مي‌دهند. مقاله‌ها، تحقيقات و كتاب‌هايي كه در زمينه زبان‌شناسي به تحرير درآمده، چندان فراوان و تغييرات حاصل چنان فراگير بوده است كه محققان را فرصت خواندن آن همه يافته‌ها هرگز نبوده است. با توجه به اين معضل، آشنايي با نظريه‌ها و انديشه‌هاي بزرگان اين علم دو هزار ساله كار چندان آساني نيست و به وقت و نيروي كافي نياز دارد.

اين كتاب شامل دوازده فصل است. زبان‌شناسي نوين، قاعده‌هاي سازه‌اي و محدوديت مقوله‌ها، روابط نقشي و نقش‌هاي نحوي، قاعده‌هاي درج واژگاني و روابط نقش‌دهي نحوي، اصل جابه‌جايي اسم، حاكميت و حالت، جابه‌جايي پرسشواره‌‌ها، حركت آلفا و نظريه حركت، اصل مقوله‌ تهي، تفسير اسمواره‌ها، مقوله‌هاي كاركردي و جمع‌بندي محدوديت‌هاي موضعي. 

مولف درباره علت نگارش اين كتاب گفته است: كتاب حاضر را مي‌توان اقتباس، تاليف و ترجمه دانست. به اين دليل اقتباس محسوب مي‌شود كه مدل و نظام ساختاري آن، بر كتاب نظريه حاكميت و مرجع‌گزيني تاليف كوپر استوار است. نظر به اين‌كه مطالب مندرج در آن كتاب، دقيقاً رديابي نشده و نمونه‌هاي بديعي از زبان فارسي آمده كه حاصل تحقيقات مفصلي بوده است، صفت تاليف نيز مطلوب مي‌نمايد. اما بخشي از اين كتاب را مي‌توان ترجمه محض خواند زيرا به پيشنهاد سازمان سمت، ترجمه مقاله مفصل چامسكي با عنوان «رويكرد كمينگي» عيناً و بدون تغيير آمده است.

دكتر سيد علي ميرعمادي، عضو هيات علمي گروه زبان‌شناسي دانشكده زبان‌هاي خارجه دانشگاه علامه طباطبايي، پيش از اين تاليف كتاب «شناخت، ذهن و زبان در گذر زمان» و ترجمه «افق‌های نو در بررسی‌های زبان و ذهن» و «تفکر نقادانه: مقدمه‌ای بر مهارت‌های بنیادی» را به عهده داشته و مدير مسئول و سردبير فصلنامه زبان و زبان‌شناسي است.

انتشارات سمت، كتاب «نحو زبان فارسي، بر پايه نظريه حاكميت و مرجع گزيني» را در 404 صفحه با قطع وزيري به بهاي 28000 ريال در اختيار علاقمندان به زبان‌شناسي به‌ويژه نحو و دستور گشتاري قرار داده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 9078