گذري بر بنيان‌هاي تحولات اجتماعي ايران معاصر

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۰۱
 
 
بررسي و تحليلي بر خيزش‌ها و جنبش‌هاي اجتماعي ايران براي درك ساختار سياسي و ابعاد تحولات اجتماعي اين سرزمين، اقدامي است كه دكتر سعيد زاهد در كتاب «جنبش‌هاي اجتماعي معاصر ايران» آن را به انجام رسانده است.\
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) يكي از ويژگي‌هاي تاريخ معاصر ايران، داشتن جنبش‌ها و خيزش‌هاي متعدد اجتماعي است، كارشناسان براي تبيين آينده و پيش‌بيني‌هاي لازم، نيازمند آگاهي از روند رخدادهاي گذشته‌اند.

اين جنبش‌ها در فضاي وسيع خود مي‌توانند در هر جامعه، زمينه و شاخه‌اي از زندگي اجتماعي به وقوع بپيوندند. نويسنده اين كتاب مي‌كوشد در سه بخش نظريه‌هاي مربوط به جنبش‌هاي اجتماعي، كاربرد نظريه‌هاي تركيبي و نتيجه‌گيري از اين جنبش‌ها ارايه دهد.

به اعتقاد نويسنده اين اثر، جنبش‌هاي اجتماعي جدا از فراگير بودن به دليل آن كه مي‌توانند منشاء تغييرات اجتماعي باشند از اهميت بسياري برخوردارند. هرجا جنبش موفقي اتفاق افتاده در پي آن تغييري حاصل شده است. در جهان امروز جنبش‌هايي را اجتماعي مي‌شناسيم كه موجب تغييراتي در سطح جهان بوده‌اند. از اين ميان مي‌توان به جنبش صنعتي و جنبش زنان اشاره كرد.

جنبش‌هاي با وجود اين اهميت و گستردگي به عنوان پديده‌اي اجتماعي كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و به نسبت ساير رشته‌ها حجم اندكي از مطالعات و دانش اجتماعي را تشكيل مي‌دهند. اين كتاب مي‌كوشد با تحليل و بررسي پديده‌هاي اجتماعي زمينه‌هايي را براي شناخت عوامل وقوع انقلاب اسلامي فراهم سازد. چرا كه اين رخداد اجتماعي يكي از مهمترين تحولات قرن بيستم است كه تاكنون شناخت عميق و همه جانبه‌اي از آن حاصل نشده است و نظريه‌اي در دست نداريم كه بتواند اين رخداد سياسي ـ اجتماعي را به طور دقيق و كاملي تحليل كند. 

نظريه‌هاي مختلف درباره فرد و جامعه، نطريه‌هاي مربوط به جنبش‌هاي اجتماعي، مدل عملي نظريه تركيبي، جنبش تنباكو، انقلاب مشروطه، نهضت پانزده خرداد، جنبش ملي‌شدن صنعت نفت، تاريخچه جنبش‌هاي اجتماعي معاصر ايران و جمع‌بندي نهايي از جمله عناوين فصل‌هاي گوناگون اين اثر به شمار مي‌آيند.

دومين چاپ كتاب «جنبش‌هاي اجتماعي معاصر ايران» را انتشارات سروش در شمارگان 1500 نسخه، 272 صفحه و بهاي 45000 ريال منتشر و روانه بازار نشر كرده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 90286