۱
 

روش‌هاي نگهداري از طوطي برزيلي در يك كتاب تشريح شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۲۲
 
 
نويسنده كتاب «پرورش، نگهداري و بيماري‌هاي طوطي برزيلي» گفت: تشريح جامع روش‌هاي مختلف نگهداري،‌ تغذيه و مراقبت بهداشتي طوطي برزيلي از ويژگي‌هاي مهم اين كتاب محسوب مي‌شود.
تصوير جلد كتاب
 
تصوير جلد كتاب
دكتر احسان مقدس در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) طوطي برزيلي را پرنده‌اي زيبا و خوش‌رنگ دانست كه توجه انسان را به خود معطوف مي‌كند و افزود: اين نوع طوطي به دليل تنوع در رنگ علاقه‌مندان زيادي به ويژه ميان كودكان دارد.

وي با اشاره به اينكه جثه كوچك طوطي برزيلي و سهولت نگهداري از آن باعث شده كه پرورش و نگهداري آن در 10 سال اخير به شدت رايج شود، يادآور شد: اين نوع طوطي در ميان پرنده‌فروشان به نام‌هاي «طوطي كوتوله» و «طوطي برزيلي» معروف است كه نام نخست آن به علت جثه كوچك طوطي، نامي با مسمي است، اما نام دوم آن استناد علمي ندارد، زيرا اصل و منشأ اين نوع طوطي به قاره آفريقا باز مي‌گردد و ربطي به كشور برزيل ندارد و نظر به متداول بودن اين نام، به ناچار از اين نام استفاده مي‌شود كه در حقيقت يك نوع غلط مصطلح است. 

وي ادامه داد: امروزه پرورش اين نوع طوطي در ايران پس از كاسكو و طوطي سبز طوقي در مرتبه سوم اهميت قرار دارد و پرورش‌‌دهندگان بسياري به پرورش اين نوع طوطي مشغول بوده و تخصص كافي در اين زمينه به دست آورده‌اند و باعث شدند كه ساليانه تعداد زيادي جوجه از اين طوطي گرفته و جوجه‌هاي كم سن و سال آن وارد بازار شده و نياز علاقه‌مندان به اين نوع طوطي را تأمين كنند.

مقدس هدف از نگارش اين كتاب را آشنايي خوانندگان با پرورش، نگهداري و بيماري‌هاي طوطي برزيلي دانست و افزود: اين آشنايي باعث مي‌شود تا علاقه‌مندان به نگهداري از طوطي روش‌هاي نگهداري، تغذيه، جوجه‌گيري و مراقبت بهداشتي از اين پرنده را فراگيرند.

وي با بيان اينكه در اين كتاب ابتدا به رده‌بندي علمي، شكل ظاهري پرنده، اهداف پرورش آن، مشكلات نگهداري از طوطي برزيلي و تاريخچه پرورش پرنده پرداخته شده است، افزود: تعيين جنسيت و سن پرنده هنگام خريد و نژادهاي مختلف پرنده و بيماري‌هاي مختلف پرنده نيز بسيار با اهميت است. 

وي مخاطبان اين كتاب را طيف وسيعي از پرورش‌ دهندگان طوطي برزيلي، مربيان باغ پرندگان و همچنين دامپزشكان دانست و تصريح كرد: اين كتاب نخستين اثر به زبان فارسي درباره نژادهاي طوطي برزيلي است.
 
كتاب «پرورش، نگهداري و بيماري‌هاي طوطي برزيلي» در شمارگان 2 هزار نسخه و بهاي 40 هزار ريال از سوي نشر نيلوبرگ منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 89757
 


 
۱۳۹۱-۰۲-۱۵ ۱۸:۵۶:۲۶
واقعا عالی بود (34681)