دومین دفتر سالخوردگی احمدی منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۱۶
 
 
دومین دفتر از مجموعه شعر «دفترهای سالخوردگی»(چترهای کهنه در باران باز نمی‌شدند: حرمان) سروده احمدرضا احمدی به تازگی منتشر و روانه بازار کتاب شده است._
تصویر روی جلد «دفترهای سالخوردگی»
 
تصویر روی جلد «دفترهای سالخوردگی»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دفتر دوم مجموعه شعر «دفترهای سالخوردگی»(چترهای کهنه در باران باز نمی‌شدند: حرمان) سروده‌های دو سال اخیر این شاعر را دربرمی‌گیرد.

این مجموعه 50 قطعه شعر نسبتا بلند را شامل می‌شود.

«در این جهان»، «باد»، «سیب نای»، «خاکسپاری مدام»، «ویرانی»، «پناه»، «نان رزانه»، «فرودگاه»، «پالتوها»، «غروب»، «پنجره»، «سفیدی اندوه»، «در کف دریا»، «ناگهان»، «چون گذشته»، «دشنه»، «اکنون ساعت»، «گیلاس در باد»، «از پشت پنجره‌ام»، «چمدان در باران ماند»، «گاهی»، «سوگواری آبی رنگ» و «جهان مدام است» عنوان برخی از شعرهای این مجموعه هستند.

بخشی از شعر «خاکسپاری مدام» که در پشت جلد کتاب نیز آمده است:
«جهان زمزمه‌ی
تدفین داشت
زمزمه‌ی
خاکسپاری مدام
داشت
همه چیز حکایت از آن
داشت
که امشب برف
می‌بارد»

احمدرضا احمدی متولد 30 اردیبهشت 1319 در کرمان است. وی در سال 1343 به همراه نادر ابراهیمی، مهرداد صمدی، محمدعلی سپانلو، بهرام بیضایی، اکبر رادی و جمعی دیگر از نویسندگان و شاعران، گروه ادبی «طرفه» را با هدف دفاع از هنر موج نو تاسیس کرد. انتشار دو شماره مجله طرفه و تعدادی کتاب در زمینه شعر و داستان از فعالیت‌های این گروه است.

احمدی در مهر ماه سال 1349 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد. تا سال 1358 در سمت مدیر تولید موسیقی برای صفحه و نوار ماند و از سال 1358 تا زمان بازنشستگی یعنی سال 1373 در بخش انتشارات كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به ویراستاری مشغول بود.

آشنایی او با شعر و ادبیات کهن ایران و شعر نیما دستمایه‌ای شد تا حرکتی کاملاً متفاوت را در شعر معاصر آغاز و پی‌ریزی کند. از بیست سالگی به طور جدی به سرودن شعر پرداخت . نخستین مجموعه شعرش را با عنوان «طرح» در سال ۱۳۴۰ منتشر کرد. همچنین آثاری در ادبیات کودک و نوجوان دارد.

در سال ۱۳۸۵ احمدی به عنوان شاعر برگزیده پنجمین دوره اهدای جایزه شعر بیژن جلالی انتخاب شد. وی در سال ۱۳۸۸ نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شد.

دومین دفتر از مجموعه شعر «دفترهای سالخوردگی»(چترهای کهنه در باران باز نمی‌شدند: حرمان) سروده احمدرضا احمدی در 162 صفحه، شمارگان 1500 نسخه و قیمت 3600 تومان توسط نشر چشمه منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 88706