وداع «فیلیپ راث» با «ناتان زوکرمن»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مهر ۱۳۸۶ ساعت ۱۰:۴۸
مرجع : آسوشیتدپرس
 
 
«ناتان زوکرمن» شخصیت داستانی محبوب «فیلیپ راث»، نویسنده برجسته آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر 1998، دیگر در رمان‌های «راث» ظاهر نخواهد شد.
ناتان زوکرمن
 
ناتان زوکرمن
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از "آسوشیتدپرس"، «راث» در جدیدترین مصاحبه خود با مجله «تایم» با اعلام این مطلب گفت بیش از اندازه از توانایی‌های این شخصیت در داستان‌های متعددش استفاده کرده است. 

به گفته «راث» در حقیقت آخرین اثر او با عنوان «خروج روح» که قرار است اول اکتبر سال جاری (9 مهر) منتشر شود، آخرین حضور قدیمی‌ترین قهرمان داستان‌های «راث» است. او در این رمان «زوکرمن» را به صورت مردی تصویر کرده که اکنون در آستانه سالخوردگی و افول توانایی‌هایش قرار دارد. 

«زوکرمن» در حقیقت تصویری از خود «راث» است (Alter Ego) و در داستان‌های او نیز مانند خود «راث» به حرفه نویسندگی مشغول است. به همین خاطر مجله «تایم» این پرسش را پیش می‌کشد که اکنون پس از این که کار «راث» با «زوکرمن» تمام شده آیا کار «زوکرمن» نیز با «راث» تمام شده است؟ 

شخصیت «زوکرمن» برای اولین بار در سال 1979 در رمان «نویسنده ارواح» خلق شد و پس از آن در نه رمان از آثار «راث» حضور پیدا کرد که از آن جمله می‌توان به رمان‌هایی نظیر «درس آناتومی»، «ضدزندگی»، و «لکه انسانی» اشاره کرد. 

«راث» یکی از برجسته‌ترین نویسندگان حال حاضر ایالات متحده است که تا کنون جوایز متعددی مانند جایزه قلم «فاکنر» (سه مرتبه)، قلم «ساول‌بلو»، قلم «ناباکوف»، پولیتزر 1998، و جایزه ملی کتاب آمریکا (دو مرتبه) را از آن خود کرده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 8837