بهترین کتاب غیرداستانی سال آلمان انتخاب شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۵۷
 
 
دفترچه خاطرات «هری گراف کسلر» که در انتشارات «کلت کوتا» منتشر شده، یکشنبه 25 مهر در شهر «گوتینگن» با جایزه «بهترین کتاب غیر داستانی سال» به ارزش 10 هزار یورو تقدیر شد.\
بهترین کتاب غیرداستانی سال آلمان انتخاب شد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، «یوآخیم کنوت» مدیر برنامه های رادیو آلمان شمالی در مورد انتخاب این کتاب گفت: این جایزه به این دلیل به این کتاب اهدا شد که این اثر اسناد زمانی بی‌نظیری را از سال 1880 تا 1937 را برای نخستین بار برای عموم به شکل وسیعی در دسترس قرار داده است. 

«هری کلمنس الریخ» که از سال 1881 به «گراف فون کسلر» تغییر نام داد، یک مجموعه‌دار آلمانی آثار هنری ، مدیر موزه، مقاله نویس، ادیب، ناشر، سیاستمدار، دیپلمات و صلح‌طلب بود که در 23 می 1868 در پاریس متولد شد و 30 نوامبر 1937 در لیون درگذشت. وی در سه کشور فرانسه، انگلیس و المان رشد کرد.

دفترچه خاطرات وی که به لحاظ زمانی57 سال (1880 تا 1937) را شامل می شود، ازارزش بسزایی برخوردار بوده و میراث ادبی وی به شمار می رود. 

در حال حاضر آرشیو ادبیات مارباخ برای انتشار این کتاب مشغول فعالیت است که هشت جلد آن پیش از این منتشر شده است. هر يك از این هشت جلد چند سالی از این 57 سال را پوشش می‌دهد. در پایان نسخه اصلی این کتاب نام 12 هزار تن از افراد سرشناس چون «سارا برنهاردت»، «اتو فون بیسمارک»، «آلبرت انیشتین» ، «جورج برنارد شاو» و «ژوزفین بیکر» فهرست شده که بر شهرت «کسلر» به عنوان کلکسیونر افراد صحه می گذارد. 

همچنین در جریان اهدای این جایزه ،از دو نویسنده دیگر نیز تقدیر به عمل آمد و یک جایزه 4 هزار یورویی میان «پتر آندره آلت» برای کتاب «زیبایی شناسی شرارت» و «جان داروین» برای کتاب «رویای امپراتوری» تقسیم شد. امسال 334 انتشاراتی با 804 عنوان کتاب در این رقابت شرکت داشتند.
 
هیات داوران درتوضیح انتخاب این دفترچه خاطرات اعلام کرد: «کسلر» یک حامی و مشوق هنری و درخشان ترین چهره قرن 20 میلادی بود.او در حیطه گسترده ای ازهنر و سیاست فعالیت می کرد. 

جایزه بهترین کتاب غیرداستانی سال را «کارل شوئرر» مدیر انتشارت «کلت کوتا» دریافت کرد.او به زودی نهمین جلد از دفترچه خاطرات «کسلر» را زیر چاپ خواهد برد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84712