زمان ضبط سمفونی فردوسی هنوز مشخص نیست

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۱۲
 
 
سمفوني «فردوسي» جديدترين ساخته شاهين فرهت پس از مذاكرات «بهزاد عبدي» با مسوولان هنري اوكراين براي ضبط راهي اين كشور مي‌شود. فرهت تاكنون چندين سمفوني ساخته كه «دماوند» ،‌«تهران»، «امام علي(ع)» و «ابوعلي سينا» از آن جمله‌اند./
شاهين فرهت
 
شاهين فرهت

فرهت به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: سمفوني فردوسي از يك بعد احساسي وسيعي برخوردار است و نهايت عشق و احساس تا اوج قهرماني را بازگو مي‌كند. در اين سمفوني كارهاي نو و فانتزي با هم ادغام شده اند.

وي ادامه داد: در قسمت نخست، سمفوني از زبان شخصيت‌هاي مختلف شاهنامه روايت مي‌شود و هر يك از شخصيت‌ها يك ملودي كوتاه دارند.

فرهت افزود: اسم قسمت دوم «رستم» است و اوج و احساسات قهرماني در اين قسمت بيان مي‌شود؛ يك بخش هم در بيان شخصيت فردوسي است. بخش سوم سمفوني راجع به «سيمرغ» است. اين بخش اوج تفكر فانتزي و خيالي است. به عقيده فردوسي هر آنچه انجام پذير نيست بايد به سيمرغ سپرد چون او نوش‌داروست.

به گفته وي، در بخش آخر تمام رويدادهاي شاهنامه با تم‌هاي سه قسمت قبل اجرا مي‌شود و سمفوني با تم فردوسي پايان مي‌يابد.

فرهت توضيح داد: شاعران بزرگ ايران به ويژه فردوسي را دوست دارم. شعر و ادبيات ايران گنجينه‌ای غني از فرهنگ كشور ماست كه شاهنامه فردوسي يكي از مهمترين آنها محسوب مي‌شود.

وي گفت: سمفوني فردوسي آماده شده و فقط ضبط آن باقي مانده كه پس از مذاكرات بهزاد عبدي، آهنگساز و عضو انجمن دوستداران ايران و اوكراين در اوكراين انجام مي‌شود. 

ضبط سمفوني «فرودسي» چندين بار به تعويق افتاده و به دليل اهميت آن در رسانه‌هاي مختلف انعكاس پيدا كرده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 83830