ذكر ويژه نام شما چيست؟

14 مهر 1389 ساعت 9:34

نويسنده و پژوهشگر حوزه دين از تدوين كتابي با عنوان «نام به ذكر هم‌نام» به انضمام خواص اسماء الحسني خبر داد كه با استناد به احاديث، ذكري را كه هر فرد بر اساس تبديل نام خود به حروف ابجد مي‌تواند آن را به دست آورد، عنوان مي‌كند.\


مهدي قرباني در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، درباره اين اثر بيان داشت: در معارف اسلامي تاكيد فراواني شده است كه نام نيكو براي فرزندان خود انتخاب كنيد؛ به‌گونه‌اي كه اين مساله را حق فرزندان بر گردن والدين خوانده‌اند و چنين انتخابي تاثيرات روحي، رواني و شخصيتي فراواني در اخلاق و افكار آنها باقي خواهند گذاشت.

وي ادامه داد: «نام» در شمار اطلاعاتي است كه تا آخر عمر با فرد باقي مي‌ماند و فرد از طريق آن خوانده مي‌شود و اين نام بارها و بارها نوشته و تكرار خواهد شد. بي‌شك اين نام در تجلي كالبد او در عالم حشر اثر مي‌گذارد، چرا كه در معارف اسلامي نيز به اين موضوع اشاره شده است.

قرباني با اشاره به حديثي از امام رضا(ع) گفت: ايشان فرموده‌اند كه هرگاه فرزندي از شما متولد شد يك هفته نام او را «محمد» بگذاريد و سپس اگر خواستيد، نامش را تغيير دهيد، چرا كه آن كودك در منزل چهارم خود كه همان دنياست نيز با نام محمد خو بگيرد و مشخصات او در دفتر الهي با اين نام ثبت شود.

مدير انتشارات قاف مشهدالرضا(ع) درباره اين كتاب گفت: بر اساس دستورالعملي كه در متون عرفاني نيز به آن اشاره شده است، «هركس نام خود را به حساب ابجد كبير درآورد و به همان عدد از اسماء باري‌تعالي انتخاب كند و هر روز به همان تعداد آن ذكر را تكرار كند، در عالم حشر، معرفت اسماي باري‌تعالي كه در طول عمر تكرار كرده است، با بدن او متجلي و محشور مي‌شود.»

نويسنده كتاب «نهمين خورشيد ولايت» افزود: سازمان ثبت احوال كشور تاكنون حدود 6000 نام براي ايرانيان به ثبت رسانده است. در اين كتاب همه اين اسامي را به حساب ابجد درآورده و به مناسبت عدد آن از اسماء باري‌تعالي ذكر مناسب را انتخاب كرده‌ام و همراه با معني آن در اين جلد آورده‌ام تا افراد بتوانند هر روز ذكر متناسب با نام خود را به همان تعداد عنوان شده، بر زبان آوردند.

نوينده و پژوهشگر مشهدي با اشاره به اين كه شايد درك اين مسايل براي همه مردم دشوار و ثقيل باشد، عنوان كرد: با توجه به اين كه نياز به داشتن و خواندن ذكر در شمار نيازهاي و خواسته‌هاي قلبي انسان‌هاست، خواندن اين اذكار در تحولات روحي، اخلاقي و تفكرات افراد تاثيرات فراواني مي‌گذارد.

قرباني با اشاره به اين كه تمامي اذكار نام‌هاي با مسمايي نيستند و برخي از آنها ممكن است بهره‌هاي كمتري از نظر معنايي يا معنوي داشته باشند، گفت: در اين كتاب روش‌هاي تبديل تمامي آنها به حروف ابجد و استخراج ذكر ويژه و تعداد آن جاي دارد و قرار است هر سال اين اثر با توجه به نام‌هايي جديدي كه در اداره ثبت احوال به ثبت مي‌رسند، روزآمد كنيم.

پژوهشگر حوزه دين اين كتاب را منحصر به‌فرد و اطلاعات آن را در شاخه علوم غريبه برشمرد كه ممكن است تاكنون به ذهن افراد اندكي رسيده باشد و افزود: همچنين افرادي كه عدد نامشان زياد است و بايد به تعداد فراواني آن ذكر را در طول روز يادآور شوند كه برايشان امكان‌پذير نيست، در اين كتاب بر مبناي جدول حروف ابجد ثقيل و متوسط بيان شده است كه چگونه مي‌توانند نام خود را محاسبه كنند و عدد كمتري به دست آورند.

كتاب «نام به ذكر هم‌نام» مراحل نهايي چاپ خود را مي‌گذراند و پيش‌بيني مي‌شود تا اواخر فصل پاييز از سوي انتشارات قاف مشهد الرضا(ع) در 400 صفحه رقعي روانه بازار نشر شود.


کد مطلب: 83404

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/naghli/83404/ذكر-ويژه-نام-چيست

ایبنا
  http://www.ibna.ir