۱۸
 

ذكر ويژه نام شما چيست؟

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۳۴
 
 
نويسنده و پژوهشگر حوزه دين از تدوين كتابي با عنوان «نام به ذكر هم‌نام» به انضمام خواص اسماء الحسني خبر داد كه با استناد به احاديث، ذكري را كه هر فرد بر اساس تبديل نام خود به حروف ابجد مي‌تواند آن را به دست آورد، عنوان مي‌كند.\
مهدي قرباني
 
مهدي قرباني
مهدي قرباني در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، درباره اين اثر بيان داشت: در معارف اسلامي تاكيد فراواني شده است كه نام نيكو براي فرزندان خود انتخاب كنيد؛ به‌گونه‌اي كه اين مساله را حق فرزندان بر گردن والدين خوانده‌اند و چنين انتخابي تاثيرات روحي، رواني و شخصيتي فراواني در اخلاق و افكار آنها باقي خواهند گذاشت.

وي ادامه داد: «نام» در شمار اطلاعاتي است كه تا آخر عمر با فرد باقي مي‌ماند و فرد از طريق آن خوانده مي‌شود و اين نام بارها و بارها نوشته و تكرار خواهد شد. بي‌شك اين نام در تجلي كالبد او در عالم حشر اثر مي‌گذارد، چرا كه در معارف اسلامي نيز به اين موضوع اشاره شده است.

قرباني با اشاره به حديثي از امام رضا(ع) گفت: ايشان فرموده‌اند كه هرگاه فرزندي از شما متولد شد يك هفته نام او را «محمد» بگذاريد و سپس اگر خواستيد، نامش را تغيير دهيد، چرا كه آن كودك در منزل چهارم خود كه همان دنياست نيز با نام محمد خو بگيرد و مشخصات او در دفتر الهي با اين نام ثبت شود.

مدير انتشارات قاف مشهدالرضا(ع) درباره اين كتاب گفت: بر اساس دستورالعملي كه در متون عرفاني نيز به آن اشاره شده است، «هركس نام خود را به حساب ابجد كبير درآورد و به همان عدد از اسماء باري‌تعالي انتخاب كند و هر روز به همان تعداد آن ذكر را تكرار كند، در عالم حشر، معرفت اسماي باري‌تعالي كه در طول عمر تكرار كرده است، با بدن او متجلي و محشور مي‌شود.»

نويسنده كتاب «نهمين خورشيد ولايت» افزود: سازمان ثبت احوال كشور تاكنون حدود 6000 نام براي ايرانيان به ثبت رسانده است. در اين كتاب همه اين اسامي را به حساب ابجد درآورده و به مناسبت عدد آن از اسماء باري‌تعالي ذكر مناسب را انتخاب كرده‌ام و همراه با معني آن در اين جلد آورده‌ام تا افراد بتوانند هر روز ذكر متناسب با نام خود را به همان تعداد عنوان شده، بر زبان آوردند.

نوينده و پژوهشگر مشهدي با اشاره به اين كه شايد درك اين مسايل براي همه مردم دشوار و ثقيل باشد، عنوان كرد: با توجه به اين كه نياز به داشتن و خواندن ذكر در شمار نيازهاي و خواسته‌هاي قلبي انسان‌هاست، خواندن اين اذكار در تحولات روحي، اخلاقي و تفكرات افراد تاثيرات فراواني مي‌گذارد.

قرباني با اشاره به اين كه تمامي اذكار نام‌هاي با مسمايي نيستند و برخي از آنها ممكن است بهره‌هاي كمتري از نظر معنايي يا معنوي داشته باشند، گفت: در اين كتاب روش‌هاي تبديل تمامي آنها به حروف ابجد و استخراج ذكر ويژه و تعداد آن جاي دارد و قرار است هر سال اين اثر با توجه به نام‌هايي جديدي كه در اداره ثبت احوال به ثبت مي‌رسند، روزآمد كنيم.

پژوهشگر حوزه دين اين كتاب را منحصر به‌فرد و اطلاعات آن را در شاخه علوم غريبه برشمرد كه ممكن است تاكنون به ذهن افراد اندكي رسيده باشد و افزود: همچنين افرادي كه عدد نامشان زياد است و بايد به تعداد فراواني آن ذكر را در طول روز يادآور شوند كه برايشان امكان‌پذير نيست، در اين كتاب بر مبناي جدول حروف ابجد ثقيل و متوسط بيان شده است كه چگونه مي‌توانند نام خود را محاسبه كنند و عدد كمتري به دست آورند.

كتاب «نام به ذكر هم‌نام» مراحل نهايي چاپ خود را مي‌گذراند و پيش‌بيني مي‌شود تا اواخر فصل پاييز از سوي انتشارات قاف مشهد الرضا(ع) در 400 صفحه رقعي روانه بازار نشر شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 83404
 


 
نسرین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۰۷:۰۱:۱۲
اسم اعظم نسرین


نام مادرعذرا (223149)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۰۲:۵۹:۵۴
نسرین مادرعذرا (224973)
 
نسرین مادرعذرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۰۳:۱۴:۵۵
عالی (224974)
 
نام خودم بهنوش
Germany
۱۳۹۷-۰۶-۰۹ ۰۲:۴۹:۴۳
نامم بهنوش نام مادرم بتول است ,نام مادرم بتول و نام مادرشان فاطمه است بزرگواری بفرمایید ,اذکار مربوطه را بفرمایید ,در پناه خدا (226502)
 
ملیکا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۷-۱۶ ۱۵:۳۲:۰۴
با عرض سلام. اینجانب در شناسنامه ملیکا سادات هستم. سادات و سیده در ذکر نام تاثیر دارد؟ذکر اسم اعظم نامم و طرز استفاده ان را میخواستم. لطفا راهنماییم کنید (227019)
 
حجت
Romania
۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۲۲:۳۲:۵۵
باسلام و احترام و اظهار تشکر از تلاشهای ارزنده جنابعالی
نام بنده حجت نام همسرم نسرین و نام دو پسرم سجاد و مصطفی است. محبت کنید ذکر نام ها را ارسال نمایید.
باآرزوی توفیقات الهی (223286)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۲۵ ۱۱:۴۶:۴۷
سلام خوبی شرمنده میخواستم ذکر هم نام خودم را بدونم (224355)
 
نسرین مادرعذرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۰۳:۱۹:۰۱
فوق الاده است اگه جواب زودبدید (224975)
 
جهانشاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۲-۰۹ ۱۰:۵۵:۵۰
برای حل مشکلم و روزی فراوان از چه اسمائ استفاده کنم (225088)
 
نرگس
Romania
۱۳۹۷-۰۲-۱۸ ۱۱:۲۹:۱۱
سام لطف اسم همنام من وذکرش را میگویید.ممنمون میشوم (225148)
 
نرگس
Romania
۱۳۹۷-۰۲-۱۸ ۱۱:۳۱:۳۴
سلام لطفا اسم همنام نرگس اسم مادر ملیحه وذکرش رابگویید.بسیار ممنون میشوم (225149)
 
Romania
۱۳۹۷-۰۲-۲۸ ۰۰:۰۴:۴۰
سلام نام حوا نام مادر فاطمه لطفا ذکر ویژه را بفرمایید ممنونم (225218)
 
باسعادت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۰۹ ۰۳:۲۳:۱۲
السلام عليكم= 332
نرگس 310 == شاهد (227185)
 
مصطفی
United States
۱۳۹۷-۰۴-۰۸ ۰۰:۲۲:۰۶
ذکر مصطفی چیست (225525)
 
زینب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۶-۲۰ ۱۳:۴۶:۰۶
سلام می خواستم ذکر هم نام خودم رو بدونم (226770)
 
زینب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۲۲:۵۴:۱۱
خوب بود (227014)
 
امیرمحمدمحمدپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۱۱ ۲۳:۰۶:۳۱
سلام.
ذکر نام امیرمحمد چیست؟ (227195)
 
بهمن
Germany
۱۳۹۷-۰۹-۲۳ ۲۱:۳۷:۱۴
باسلام.اسم من بهمن هست ابجد نامم 97 می باشد ذکر هم نامم رالطفا بگید.ممنونم (227471)