گرانترین جایزه شعر آلمانی زبان برنده خود را شناخت

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۲۸
 
 
«پائولوس بوهمر» شاعر 74 ساله فرانکفورتی برای یک عمر فعالیت خود در زمینه شعر موفق به دریافت گرانترین جایزه شعر آلمانی زبان موسوم به «هولتی» شد._
گرانترین جایزه شعر آلمانی زبان برنده خود را شناخت
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، این جایزه 20 هزار یورویی توسط شهر هانوفر و بانک پس‌انداز این شهر راه‌اندازی شده و از سال 2008 هر دو سال یک‌بار به یاد «لودویگ کریستوف هولتی» از معروفترین شعرای آلمان که از سال 1748 تا 1776 می‌زیست، اهدا می‌شود. 

به گفته هیات داوری، آثاری که طی 50 سال توسط «بوهمر» خلق شده، به شکل منحصر به فردی در چشم انداز ادبیات معاصر آلمان قرار گرفته است. از جمله آثار این شاعر می توان به «نخستین مرگ من» و «آنجا انیشتین گفته است» اشاره کرد.وی با «کدیش آی-ایکس» و «کدیش ایکس آی – ایکس ایکس آی» در سال های 2002 و 2007 مشهورترین آثار خود را ارائه کرد که این دو اثر ،بزرگترین آثار شعری آن دهه آلمان شدند.
 
«بوهمر» در سال 1936 در برلین متولد شد. وی در رشته‌های حقوق، معماری و ادبیات تحصیل کرد و به کارهایی همچون کارگر ساختمان، ویراستار و نویسندگی متن های تبلیغاتی پرداخت.از سال 1985 تا 2001 وی مدیریت اداره ادبیات «هسن» در فرانکفورت – ماین، جایی که تا امروز در آن زندگی می‌کند، را بر عهده داشت.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 82102