آشنایی با هویت واحد کشورهای اسلامی

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۰۰
 
 
«درسنامه آشنایی با کشورهای اسلامی» به همت جمعی از پژوهشگران مرکز تحقیقات استراتژیک زیر نظر حجت‌الاسلام حسن روحانی از سوی موسسه فرهنگی هنری مشعر، وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، منتشر شد و به كتابخانه تخصصي ـ ديجيتالي حج راه يافت.\
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
به گزارش خبرگزاري كتبا ايران(ايبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بعثه مقام معظم رهبری، «درسنامه آشنایی با کشورهای اسلامی» با هدف فراهم ساختن زمینه‌های آشنایی هرچه بیشتر با مسلمانان برخی از کشورهای مهم جهان اسلام منتشر شده است.

معاونت آموزش فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری پس از کارشناسی‌های متعدد و بهره‌گیری از استادان و متخصصان، تلاش کرد برای تهیه درسنامه‌ها و محتوای مورد نیاز در سفر حج و عمره، عناوین، موضوعات، سرفصل‌ها و منابع هر درس را مشخص و جلسات آموزشی آنها را زمان‌بندی کند تا به نحو بهینه از آنها استفاده شود.

مناسک حج، آداب سفر حج، اسراسر و معارف حج، آشنایی با تاریخ اسلام، آشنایی با تاریخ و اماکن مقدس مکه و مدینه، اخلاق معاشرت، احکام مبتلابه حج، آشنایی با کشورهای اسلامی، گزیده سیمای عقاید شیعه، شناخت عربستان و محاوره عربی عناوین مجلدات گوناگون مجموعه درسنامه‌اند.

این اثر در دو بخش «سیاست خارجی و جهان اسلام» و «آشنایی با کشورهای اسلامی» تنظیم شده و در پیشگفتار آن به قلم حجت‌الاسلام حسن روحانی آمده است: «جهان اسلام با داشتن بیش از یک پنجم جمعیت جهان، 57 کشور و سرزمین‌های وسیعی که از شرق آسیا تا غرب آفریقا گسترده شده است، مجموعه متنوع و در عین حال توانمندی را تشکیل می‌دهد که به ویژه در چند دهه اخیر به مثابه یک هویت واحد مطرح شده است.»

نويسنده این نوشتار با اشاره به فرصت‌های پیش‌روی جهان اسلام، معتقد است كه تعریف مشترک از هویت و منافع، عامل اصلی ایجاد یکپارچگی و وحدت درونی جهان اسلام است. ابعاد سیاسی دین مبین اسلام به قدری گویا، واضح و روشن‌اند که صرف‌نظر از ایجاد هرگونه ساختاری، قادر خواهند بود ملت اسلام را به طور خودجوش، در مسیری که باید بپیمایند، قرار دهد.

سیاست جهان سلطه در رابطه با اسلام و کشورهای اسلامی، مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جریان‌های مختلف موجود در کشورهای اسلامی، عربستان سعودی مشخصات و شرایط عمومی عربستان سعودی، عراق مشخصات و شرایط عمومی عراق، شیخ‌نشین‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس، عمان مشخصات و شرایط عمومی عمان، ترکیه، فلسطین، لبنان، سوریه، مصر، الجزایر، مراکش، تونس، افغانستان، پاکستان، هندوستان، مالزی و اندونزی، در شمار هیجده درسی‌اند که در این درسنامه جاي دارند.

نخستين چاپ كتاب «درسنامه آشنایی با کشورهای اسلامی» از سوي موسسه فرهنگی هنری مشعر در قطع رقعی، 344 صفحه، شمارگان 5000 نسخه و بهاي سه هزار تومان منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 80188