نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر نقلی » جهان‌کتاب

انتشار جديدترين کتاب سوروکین در آلمان

۲۵ مرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۵۷

تازه ترین اثر نویسنده سرشناس روسی «ولادیمیر سوروکین» با عنوان «23000» با ترجمه «آندرآس ترتنر» در آلمان منتشر شد.\

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، این رمان نقطه پایانی سه‌گانه نويسنده مشهور روس درباره یک فرقه مرموز و نيز یک سنگ آسمانی است که در سال 1908 در منطقه «تونگوسکا» در سیبری به زمین فرود آمد.

دو کتاب «یخ» و «برو» که به ترتیب در سال‌های 2003 و 2006 در آلمان منتشر شده‌اند، دو جلد نخست این سه گانه هستند. در رمان جدید دنیا به پایان خود نزدیک می‌شود و انجمن برادری نور همه 23 هزار عضو خود را در کره زمین یافته است. 

«سوروکین» که متولد 1955 است به عنوان نويسنده‌اي شناخته شده كه‌ با اظهارات‌ بيجا و كارهاي‌ بي‌مورد موجب ‌تصديع‌ خاطر ادبیات نوین روسی مي‌شود. وی با رمان تجربی خود با عنوان «مار» در سال 1985 در تشکیلات ادبی محرمانه عصر شوروی پدیدار شد.
 
او به خاطر وجود عناصری همچون خشونت در آثارش همواره مورد انتقاد است که ازجمله آنها «نقطه کبودی آسمان» بود که یک سازمان جوانان وفادار کرملین این کتاب را سوزاند. او در سال 2002 نيز در یک دادگاه روسیه به جرم نوشتن مطالب قبیح محاکمه شد، اما بی گناه شناخته شد و توانست شهرت بین‌المللی‌اش را حفظ كند. 

«سوروکین» به عنوان یک پست مدرنیست سبک‌های بسیاری را مورد آزمایش قرار داده، با اين حال او هنگامی متعاقدکننده‌تر است که با نگاهي سینمایی به توصیف جزيیات دقیق زندگی درمسکو، شهر بزرگ روسیه می‌پردازد. این توصیف گاه تکان دهنده و گاه حتي انزجارآور است.

«23000» فاقد بازخورد واقعیت روسیه است. اگرچه «سوروکین» با یک تیراندازی جیمز باندی میان اعضای فرقه و پلیس در مسکو داستان را آغاز می‌کند، اما بخش اعظم ماجرا را در ژاپن، هنگ کنگ و یا گوآنگجو در جنوب چین دنبال می‌کند. در حیاط خلوت کارخانه‌ای چینی مردگانی که به مرگ طبیعی مرده اند، در اسارت‌اند اما اعضای فرقه دست آن‌ها را می‌خوانند و مجبورشان می‌كنند که در کار تولید چکش‌های یخی همکاری کنند. 

«سوروکین» صفحات بسیاری را صرف گفتگوهای جدید اعضای فرقه می‌کند که خود را برای بازگشت بزرگ به نور اصلی و روز رستگاری آماده می‌کنند. با نابودی جهان یک تغییر طنزآمیز وجود دارد زيرا مردگان طبیعی، از برادران انجمن نور بهتر به نظر می‌رسند. 

این کتاب در 332 صفحه و به قیمت 70/24 یورو از سوي انتشارات برلین منتشر شده است.