اولين نقال زن ايراني :

طومارهاي نقالي را خودم مي‌نويسم

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۸۶ ساعت ۱۳:۳۳
 
 
"فاطمه حبيبي‌زاد" ،اولين نقال زن ايراني گفت:طومارهاي نقالي را خودم مي‌نويسم، احساس مي‌كنم چيزي در درونم است كه بايد آن را در طومارهايم بياورم.
فاطمه حبيبي زاد
 
فاطمه حبيبي زاد
"فاطمه حبيبي‌زاد" اولين نقال زن ايراني ملقب به "گردآفريد" به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)،گفت:تمام طومارهاي نقالي را خودم مي‌نويسم،احساس مي‌كنم چيزي در درونم است كه بايد آن را در طومارهايم بياورم.

وي با اشاره به اينكه تفسيرها،‌طومارهاي مختلف و متون ادبي را جمع آوري كردم و از آن استفاده مي كنم،گفت:به هيچ وجه طومارهايي كه مي‌نويسم بدون پژوهش نيست و در مورد تك تك جملات تحقيق مي‌كنم و بعد از اين كه پژوهش به نتيجه رسيد آن را وارد طومار مي‌كنم.

حبيبي زاده ادامه داد:نقالي هنر بسيار سختي است كه اصلاً براي يادگيري آن نمي‌توان مراحلي را در نظر گرفت،چرا كه بايد از هر هنر و علومي آگاهي داشته باشيد. 

وي افزود:پژوهش در خون من است و هيچ وقت دست از پژوهش بر نمي دارم،حتي با گذشت زمان به اين نتيجه رسيدم كه براي پژوهش درباره نقالي فقط تهران كافي نيست و بايد به شهرهاي ديگري هم سفر كنم.  

حبيبي زاد با اشاره به اينكه در نقالي از"ولي‌الله ترابي" و "مرشد مداحي" و "ميرافضل قلندر ساوجي" پيروي مي‌كنم،گفت: فنون سخنوري و آئين‌هاي پهلواني را از مرشد مداحي ياد گرفتم. 

وي اضافه كرد:هنگامي كه مي‌خواهم شاهنامه را بازي كنم،مي‌دانم "رستم" چگونه لباس مي‌پوشد و حركت مي‌كند، چون من با اين شخصيت‌ها زندگي كرده‌ام،بسيار راحت در قالب آنها قرار مي‌گيرم و نقش را بازي مي‌كنم. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 7801