توسط انتشارات سوره مهر

«لبخند سعدی» منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۰۱
 
 
كتاب «لبخند سعدی» نوشته اسماعیل امینی با نگاهی به غزلیات سعدی و استخراج شگرده‌های طنز در آثار او به همت حوزه هنری استان تهران توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر می‌شود.\
اسماعیل امینی
 
اسماعیل امینی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری استان تهران، امینی گفت: كتاب «لبخند سعدی» طنز نوشته‌ای از غزلیات سعدی است. این مجموعه با نگاه و تعمق در غزلیات سعدی و شیوه طنز‌آوری او گردآوری شده است.

وی ادامه داد: سعدی و شعر او از جنبه‌های مختلف در كتاب‌های گوناگون بررسی شده‌اند. اما با توجه به شهرت سعدی و علاقه‌مندان زیادی كه دارد سعی كردم با تعمق در غزلیات او و نشان دادن طنز در آثارش، توجه مخاطبان را به طنز اندیشمندانه جلب کنم تا جامعه ادبی نگاه جدی‌تری به مقوله طنز داشته باشد.

این شاعر با تاکید بر هدف این کتاب که استخراج شگردها و تکنیک‌های طنزآوری سعدی از غزلیاتش بوده است توضیح داد: این‌ نكته که در روزگار سعدی با توجه به نگاه رندانه او چه مسائلی مدنظرش بوده است همواره توجه‌ام را به خود جلب می‌کرد. در ابتدا فكر نمی‌كردم حجم این كار زیاد شود اما نگاه سعدی نگاهی از جنس طنز است كه در ادبیات سعدی زیاد بود و هدف من نیز استخراج این شگردها و تكنیك‌های طنز‌آوری از غزلیات او بود.

وی در پایان درباره طنز در روزگار حاضر گفت: طنز در روزگاه ما «خنده‌آوری» تلقی می‌شود. طنز جدی و متفكرانه در سایه جنس تفننی طنز قرار گرفته است و به دلیل این‌كه جایگاه طنز را نمی‌شناسیم حتی صاحبان نقد ادبیات هم این ظرافت طنز را در آثار بزرگان ما ندیده‌اند. در كشور ما اغلب از طنز به عنوان مضمونی فكاهی و خنده‌دار یاد می‌شود و همین امر لزوم شناخت طنز اندیشمندانه را دوچندان می‌كند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 77714