۱
 

اكران فيلم اقتباسي از رمان «پائولو جوردانو» در جشنواره فيلم ونيز

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۵۹
 
 
فيلم اقتباسي «تنهايي عددهاي اول» به كارگرداني «ساوريو وستانتزو» امسال در جشنواره فيلم «ونيز» اكران خواهد شد./
پائولو جوردانو
 
پائولو جوردانو
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از سايت ليبري بلاگ، فيلم سينمايي «تنهايي عددهاي اول» كه اقتباسي از رمان «پائولو جوردانو» نويسنده ايتاليايي است، در رقابت‌ جشنواره سينمايي «ونيز» به نمايش درمي‌آيد.

«تنهايي شماره‌هاي اول» كه در حال حاضر بر قله ده كتاب پرفروش جيبي بازار كتاب ايتاليا جاي دارد، برنده بهترين جايزه ادبي ايتاليا(استرگا) سال 2008 است و از سوي انتشارات «موندادوري» منتشر شده بود. 

فيلم «تنهايي عددهاي اول» به كارگرداني «ساوريو وستانتزو» و با شركت بازيگراني چون «ايزابلا روسليني»، «آلبا روهر واچر»، «فيليپو تيمي»، «مايوريتزيو دونادوني» و «لوكا مارينلي» ساخته شده است.

«پائولو جوردانو» در اين كتاب زندگي دوران كودكي، جواني و بزرگسالي پسري به نام «ماتيا» و دختري به نام «آليس» را كه هر يك به گونه‌اي و خيلي زود در برابر آسيب‌ها و سختي‌هاي زندگي قرار مي‌گيرند، روايت مي‌كند و راوي داستان دو قلوهايي است كه حس خواهر و برادري ميانشان كم‌رنگ شده است.

«آليس» جراحت‌هاي وحشتناك ناشي از ورزش اسكي را كه به طور ناخواسته آن را انجام مي‌دهد تحمل مي‌كند، به اندازه‌اي كه حتي نزديك است كشته شود. او به اجبار پدرش ورزش اسكي را دنبال مي‌كند و در يك صبح برفي كه براي تمرين به ميان برف‌ها‌ رفته و هيچ‌ تمايلي به بازي ندارد، در حالت خستگي و درماندگي تصميم مي‌گيرد از روي تپه‌هاي برفي پايين بيايد. اين ماجراجويي موجب مي شود او براي هميشه فلج ‌شود.

«ماتيا» هم آسيب‌هاي احساسي- عاطفي داشتن خواهر دوقلوي عقب مانده‌اش را پس از اين‌كه او را در يك پارك رها مي‌كند و خودش به جشن تولد مي‌رود، به دوش مي‌كشد. «ماتيا» هميشه از داشتن يك خواهر عقب‌افتاده خجالت مي‌كشد. اين ضربه‌ها بعدها نشانه‌هايشان را به صورت فيزيكي در زندگي هر دوي آن‌ها نشان مي دهد. اين دو در مدرسه هم مانند عددهاي اول رياضي با محيط اطراف بيگانه‌اند. با اين وجود در مدرسه ارتباط ويژه‌اي با هم اما نه از نوع رمانتيك برقرار مي‌كنند. اما پس از مدتي به ناچار از هم دور مي‌شوند.
 
اين دوري تا وقتي‌كه آليس با خانمي كه به نظر مي‌رسد مي‌تواند خواهر «ماتيا» باشد برخورد مي‌كند، ادامه دارد. اما پس از اين اتفاق دوباره همديگر را پيدا مي‌كنند. آن‌ها همديگر را دوست دارند اما هيچ يك از پس بيان احساساتش برنمي‌آيند و داستان در حالي تمام مي‌شود كه هر يك راهي جدا از هم در پيش مي‌گيرند.

«پائولو جوردانو» نويسنده ايتاليايي، در 1982 در تورين ايتاليا به دنيا آمد. وي يك فيزيكدان حرفه‌اي است و در حال نوشتن رساله دكترايش در رشته فيزيك ذرات است. وي با نوشتن اين كتاب توفاني در ادبيات ايتاليا برپا كرد. 

«تنهايي عددهاي اول» تا به حال به سي زبان ترجمه شده و ميليون‌ها نسخه از آن فروخته شده‌است.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 77420
 


 
۱۳۸۹-۰۵-۱۶ ۱۴:۵۳:۱۴
ترجمه خبرها از ايتاليايي كار جديدي است كه بسياي از خبرگزاري ها و روزنامه ها از آن غافلند. اميدوارم درباره نويسندگان سرشناس ايتاليا خبرهاي بيشتري داشته باشيد تا از مهجوريت در ايران خارج شوند (9728)