نشر ابريشمي‌فر منتشر مي‌كند

«پدرخوانده‌اي براي تاريخ»؛ بازنويسي تاريخ هخامنشيان

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ تير ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۴۴
 
 
«پدرخوانده‌اي براي تاريخ» يا فراخواني بر بازنويسي تاريخ هخامنشيان نام آخرين اثر فرشيد ابراهيمي، پژوهشگر تاريخ ايران باستان است که به نقد و سنجش نادرستي‌هاي تواريخ هرودوت و منايع يوناني در تاريخ هخامنشيان مي‌پردازد.\
فرشيد ابراهيمي
 
فرشيد ابراهيمي
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، «پدرخوانده‌اي براي تاريخ» يا فراخواني بر بازنويسي تاريخ هخامنشيان به نقد و سنجش نادرستي‌هاي تواريخ هرودوت و منابع يوناني در تاريخ هخامنشيان و ديدگاه‌هاي مغرضانه‌ آنان پيرامون تاريخ دوره‌ هخامنشيان مي‌پردازد.

اين كتاب، پس از پيشگفتار در هشت بخش تنظيم شده است و فهرست اين کتاب دربرگيرنده‌ سرفصل‌هاي گوناگون و درونمايه‌ فکري نويسنده‌ آن است. تاريخ‌نويسي در يونان باستان، هرودوت کيست؟ نگرش نويسندگان هم‌تبار هرودوت به او، شگفتي‏ها و ويژگي‏هاي تاريخ هرودوت، نگاه هرودوت به ايرانيان، پاسخ باستان‌شناسي به هرودوت (ماجراي کمبوجيه و گاو آپيس)، افسانه‌ «جنگ‌هاي مادي» (ماراتون و سالاميس) در تاريخ‌نگاري غربي و نسخه‏ امروزين تواريخ پرداخته‏ نويسندگان بيزانسي از جمله بخش‌هاي مختلف اين كتاب تاريخي است.

فرشيد ابراهيمي، نويسنده كتاب «اسکندر مقدوني به روايت متن‌هاي پهلوي» به «ايبنا» گفت: در آستانه‏ بيست و يکمين سده از زايش مسيح که ستايندگان هلنيسم (تمدن يونان باستان) همچنان ريشه‏هاي فرهنگ و اخلاق غربي را در آن باز مي‌جويند، پرداختن به ژرفاي اين ريشه‏ها از خويشکاري‏هاي ايران‌شناسي نوين است.

وي افزود: چرا که يونان هلني همچو نمادي در ريشه‌هاي هويتي غرب، در برابر گستره‏ فرهنگي و جهاني ايران باستان (و خاورميانه) نهاده شده تا در بلندزمان، تنها گونه‌اي از تاريخ‌نگاري، خوراکي براي آرمان‌هاي سياسي و بهترين ابزار براي پيشينه‌سازي چيرگي فرهنگي، سياسي و اجتماعي بر شرق درآيد.

اين جستار، فراخواني است بر ويرايش و بازنگري تاريخ هخامنشيان از آلايش‌هاي يکسونگرانه و پيرايش آن از بغض‌ها و کينه‌ها و يادآوري بايستگي ويرايش تاريخي که پس از سده‌ها، اين بار به دست وارثانش انجام مي‌گيرد.

پيش از اين، از همين نويسنده کتاب «اسکندر مقدوني به روايت متن‌هاي پهلوي» از سوي انتشارات ابريشمي‌فر منتشر شده بود و اينک کتاب «پدرخوانده‌اي براي تاريخ»، در 160 صفحه و با بهاي 2500 تومان به كوشش همين انتشارات راهي بازار نشر مي‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 75585