نويسنده اتريشي برنده جایزه «راینهارد پریسنیتس» شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ تير ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۳۷
 
 
«آندرآ وینکلر» نویسنده اتریشی به عنوان برنده جایزه «راینهارد پریسنیتس» 2010 به ارزش 4 هزار یورو برگزیده شد.\
آندرآ وینکلر
 
آندرآ وینکلر
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری اتریش، طبق اعلام خانه ادبیات وین، این جایزه در تاریخ 2 نوامبر (11 آبان) اهدا می‌شود. به گفته هیات داوری این جایزه که «گوستاو ارنست» و «روبرت شیندل» جزو آن هستند، وی با زبان و ذهنیت تندروی خود، ادبیات را به حد ماهیت و موضوع اصلی آن مي‌رساند و از اینرو شایسته دریافت این جایزه شناخته شده است. 

«وینکلر» که در سال 1972 در «فرای اشتات» متولد شده ،سال‌های زیادی در فعالیت های اجتماعی جوانان شرکت داشته است. وی در رشته های زبانشناسی و تاترشناسی در وین تحصیل کرده و اكنون به عنوان نویسنده آزاد در همين شهر زندگی می‌کند. وی برای نخستین اثر خود با عنوان «دلقک کوچولوی بیچاره» در سال 2006 و دنباله آن با عنوان «هانا و من» بارها مورد تقدیر قرار گرفت.
 
بورس ادبی «هرمان لنتس»، جایزه ادبی «وارتهولز» و جایزه تشویقی جمهوری اتریش ،سه جایزه‌ای هستند که وی به ترتیب در سال های 2005، 2008 و 2008 دریافت کرده است. آخرین اثر وی در سال جاری با عنوان «سه ،چهار صدا، دیگر» در انتشارات «سولنی» منتشر شده است. 

این نویسنده سال گذشته در رقابت برای کسب جایزه اینگبورگ باخمن شرکت کرده بود و داوران در مورد اثر وی اظهار کردند: «وینکلر» فضایی را برای خود به وجود آورده که با استفاده از واقعیت مختص به خودش، تصاویر شاعرانه موثری را اختراع می کند. 

جایزه ادبی «راینهارد پریسنیتس» از سال 1994 هر سال از سوی وزارت فرهنگ اتریش به نویسندگان آلمانی زبان اهدا می‌شود. از برندگان پیشین این جایزه می توان به «اولگا فلور» 2003، «خاویر بایر» 2004، «گرهیلد اشتاین بوخ» 2005، «توماس بالهاوسن» 2006، «آن کاتن» 2007، «آنگلیکا رایتزر» 2008 و «میشايیل همر اشمیت» در سال 2009 اشاره کرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 74536