نخستین دفتر شعر اختصاری منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ تير ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۴۴
 
 
مجموعه شعر «یک بحث فمینیستی قبل از پختن سیب‌زمینی‌ها» سروده فاطمه اختصاری در مجموعه «این روشنای نزدیک» انتشارات سخن‌گستر و با حمایت «جایزه ادبی ایران» منتشر شد. شعرهای این مجموعه بیشتر از دیدگاه و زبان زنان روایت شده است.
تصویر روی جلد «یک بحث فمینیستی قبل از پختن سیب‌زمینی‌ها»
 
تصویر روی جلد «یک بحث فمینیستی قبل از پختن سیب‌زمینی‌ها»

فاطمه اختصاری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این مجموعه شعر توضیح داد: این مجموعه حاصل فعالیت شعری من طی چهار گذشته سال است. موضوع این شعرها بیش‌تر پیرامون دل‌مشغولی‌ها، مشکلات زنان و مسائل اجتماعی است که از دیدگاه زنان و زبان یک راوی زن بیان شده‌اند.

وی ادامه داد: البته در میان این سروده‌ها شعرهایی با فضا و مضامین متفاوت دیگری نیز دیده می‌شود. به‌طور کلی این شعرها در فضایی اجتماعی با تفکر، دیدگاه فلسفی و نگاه روان‌شناختی به مسائل زنان سروده شده‌اند.

اختصاری درباره انگیزه‌اش از چاپ این دفتر شعر اظهار داشت: تصمیم داشتم مخاطبانم را از سطح وبلاگم فراتر ببرم و شعرهایم را در مجموعه‌ای منسجم گردآوری کنم؛ چراکه نشریات در زمینه چاپ شعر چندان فعال نیستند و نشر شعر تنها در محیط مجازی امکان‌پذیر است.

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر بسیاری از شاعران به انتشار دفترهای شعر خود در محیط اینترنت تمایل دارند گفت: در مقایسه با مخاطبان کتاب‌های چاپ شده تعداد مخاطبان وبلاگ‌ و محیط‌های مجازی کمتر و محدودتر هستند. اما چاپ کتاب می‌تواند طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جذب کند.

این شاعر در تشریح ویژگی شعرهای این دفتر از دیدگاه خودش تصریح کرد: در حقیقت زبان شعرهای من زبانی امروزی و نه زبان محاوره‌ای هستند. استفاده از ترکیب‌ها و فعل‌هایی که کاربرد روزانه دارند در این شعرها بسیار به چشم می‌آید. 

اختصاری شعرایش را مجموعه‌ای از «غزل‌های پست مدرن» می‌داند و می‌گوید: دغدغه‌های من در زندگی به عنوان انسانی که در این زمان زندگی می‌کند به زبانی متناسب با آن احتیاج دارد. بر اساس گرایشی که به قالب غزل داشتم این قالب را با زبان ساده و روان سپیدسرایان ترکیب کردم تا بهتر بتوانم اندیشه‌ها و دغدغه‌هایم را بیان کنم.

این شاعر درباره علت انتخاب عنوان مجموعه شعرش توضیح داد: تلاش داشتم به نوعی دغدغه‌های زن امروز در جامعه را در این عنوان نشان دهم تا به نوعی نمایانگر بخش عمده‌ای از سروده‌های کتاب باشد. یک زن در کنار تمام دغدغه‌ها و مسوولیت‌هایش و هنجارشکنی‌هایی که می‌کند، درگیر زندگی روزمره هم است. شاید بتوانم بگویم این عنوان به نوعی طعنه‌ای به دنیای امروز دارد و جامعه و نگاه آن به زن را نقد می‌کند.

فاطمه اختصاری متولد 1365 و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مامایی در دانشگاه تربیت مدرس است. از چهار سال پیش فعالیت جدی خود را در حوزه شعر آغاز کرده و در برخی کارگاه‌های ادبیات و شعر حضور داشته است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 73527