هايدگر در مواجهه با يونان مدرن

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۱۵
 
 
«موقف» عنوان كتابي است كه هايدگر در آن به شرح سفرش از يونان پرداخته است. او در اين سفر با يوناني مواجه مي‌شود كه هيچ نزديكي با يونان پيشاسقراطي كه كعبه آمال اوست، ندارد.\
نمايي از شهر آتن
 
نمايي از شهر آتن
محمد رنجبر، مدير مسوول نشر پرسش، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)،‌ ضمن بيان اين مطلب، اظهار داشت: موقف، واژه‌اي عربي است و مي‌توان «درنگستان» را معادل فارسي آن دانست، جايي كه بايد درنگ كرد و به تأمل پرداخت.

وي افزود: هايدگر دو بار به يونان سفر كرد. او در اين سفرها در انتظار يوناني باستاني بود، اما او با كشوري مواجه شد كه تناسب و نزديكي با يونان اصيل و باستاني كه مي‌شناخت، نداشت. براي هايدگر، يونان پيشاسقراطي قابل تحمل بود.

رنجبر اين كتاب را شرحي بر سفر هايدگر به يونان برشمرد و گفت: او در جريان اين شرح،‌ به فضاي يونان باستاني رفته، تقابل ميان آن و يونان جديد را به تصوير مي‌كشد تا تأثيرات تجدد بر يونان را بازگو كند.

وي افزود: اين كتاب هايدگر را نمي‌توان يك سفرنامه پنداشت، زيرا او در خلال اين اثر، تفكراتش را بيان مي‌دارد. به عنوان مثال، هنگامي كه به آكروپليس مي‌رسد، اشاره‌اي كوتاه به آن مي‌كند و سپس ذهنيات و نظراتش را درباره آن بيان مي‌دارد.

رنجبر ادامه داد: اين توجه و اظهار تأسف هايدگر به اين دليل است كه يونان پيش از سقراط، كعبه آمال او به شمار مي‌آمد. او با همين ديدگاه به يونان سفر كرد، سفري كه به مذاق او خوش نيامد. 

كتاب «موقف» ترجمه منوچهر اسدي است و تابستان امسال از سوي نشر پرسش منتشر مي‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 73015