گفت‌وگوهاي خيالي هايدگر با خودش

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۰۰
 
 
كتاب «پرسش» مجموعه گفت‌وگوهايي از هايدگر را شامل مي‌شود كه از ميان آثار مختلف انتخاب شده‌اند. بخشي از اين اثر گفت‌وگوهاي خيالي است كه هايدگر با خودش انجام داده بود._
مارتين هايدگر
 
مارتين هايدگر
محمد رنجبر، مدير نشر پرسش در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، ضمن بيان اين مطلب از اين اثر به عنوان ابزاري مناسب براي درك تفكر اين فيلسوف در ابعاد مختلف ياد كرد.

وي با اشاره به برخي گفت‌وگوهاي خيالي در اين اثر بيان داشت: هايدگر اين گفت‌وگوهاي خيالي را با خودش ترتيب داد تا به اين صورت چالش‌هاي فكري‌اش را بيان كند.

مدير نشر پرسش ادامه داد: برخي از گفت‌وگوهايي اين كتاب نيز از سوي رسانه‌ها با او انجام شده‌اند. از جمله اين گفت‌وگوها مي‌توان به گفت‌وگوي اشپيگل و كانال دو آلمان در سال 1965 اشاره داشت. شاگردان هايدگر نيز مباحثات‌شان با او را در قالب گفت‌وگو درآورده‌اند كه برخي از آنها به اين كتاب اضافه شده‌ است.

وي افزود: در اين كتاب به گفت‌وگوي «مداربوس» سوييسي با هايدگر نيز برمي‌خوريم. اين روان‌كاو در باب نسبت دازاين(نسبتي كه هايديگر براي انسان در ارتباط او با هستي در نظر مي‌گيرد) و روان‌كاوي با اين فيلسوف آلماني به بحث مي‌نشيند كه به نظر بديع، بكر و خواندني مي‌رسد، چرا كه تاكنون چنين مباحثي مرتبط با انديشه‌هاي هايدگر در ايران طرح نشده‌اند.

رنجبر مناظره هايدگر با «ارنست كاسيرر» انسان‌شناس و اسطوره‌شناس را از ديگر بخش‌هاي كتاب «پرسش» به شمار آورد و گفت: موضوع اين مناظره كه در شهر «داووس» سوييس انجام شده انديشه كانت است.

رنجبر گفت‌وگوهاي اين كتاب را برگرفته از آثار متعددي برشمرد و بيان داشت: چنين كتابي به صورت جداگانه درباره فلسفه هايدگر وجود نداشت، بلكه با جست‌وجو در كتاب‌هاي او و ديگران درباره هايدگر تدوين و ترجمه شد.

وي در پايان تصريح كرد: كتاب «پرسش» جزو پروژه‌اي است كه به هايدگر اختصاص دارد و چندين كتاب از او و درباره او را شامل مي‌شود. اين اثر به ‌زودي از سوي نشر پرسش منتشر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 72388