آهي سوزان؛ شرحي بر خطبه شقشقيه

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۱۴
 
 
كتاب«آهي سوزان از امير‌مومنان (ع)» اثر علي اصغر رضواني كه به شرح خطبه شقشقيه مي‌پردازد، از سوي انتشارات دليل‌‌ما منتشر شد.\
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در صفحات نخستين اين كتاب خطبه شقشقيه حضرت علي(ع) با معني پربار آن به چشم مي‌خورد كه دل هر انساني را به سبب مظلوميت آن حضرت در به دست آوردن منصب خلافت به درد مي‌آورد. 

همچنين اين كتاب به موضوعات كلي خطبه شقشقيه پرداخته است كه عبارت‌اند از: خلافت بعد از رسول خدا(ص)، جايگاه امام علي(ع) در مورد خلافت بعد از رسول خدا، جايگاه امام علي(ع) در مورد خلافت، وضعيت مردم بعد ازوفات رسول خدا(ص)، علت كوتاه آمدن حضرت علي(ع) از گرفتن خلافت، انحراف درمسير خلافت، تحقير چهره امام علي(ع) از سوي مخالفان، وضعيت سياسي و اخلاقي عصر حكومت آن حضرت و اهداف پذيرش حكومت از سوي حضرت علي(ع).

در لابه‌لاي معاني اين خطبه، جملاتي ديدگان آدمي را خيره مي‌كند كه هر يك از كلمات آن گوياي مظلوميت و بردباري آن حضرت(ع) است. مانند اين جمله زيبا كه مي‌فرمايد: «ابابكر مي‌دانست كه سيل علوم از دامن كوهسار من جاري است و مرغان دور پرواز اند‌يشه‌ها، به بلنداي ارزش من نتوانند پرواز كرد. پس من رداي خلافت رها كرده و صبر پيشه مي‌كنم در حالي كه گويا خار در چشم و استخوان در گلوي من مانده بود.»

اين اثر از پنج بخش تشكيل شده است كه در بخش نخست آن درباره واقعه سقيفه و خلافت ابوبكر و مخالفت با بيعت آن، امام علي(ع) از ديدگاه ابوبكر، علم و فداكاري و ز‌هد امام علي(ع) از ديدگاه اهل سنت و مسيحيان سخن به ميان آمده است.

بخش دوم اين كتاب به خلافت عثمان و قصه قتل عثمان پرداخته است. همچنين در بخش سوم، جملاتي درباره بيعت مردمي با امام علي(ع) و كيفيت بيعت امير‌مومنان(ع) به چشم مي‌خورد.

در بخش چهارم، مخاطب با نبرد‌هاي امير‌مومنان (ع) آشنا مي‌شود كه از جمله اين نبرد‌ها، جنگ جمل و دشمني عايشه با امام علي(ع)، جنگ صفين و آماده شدن امام علي (ع) براي مقابله با معاويه و نبرد با خوارج و شروع جنگ نهروان است.

چاپ نخست كتاب «آهي سوزان از امير‌مومنان» نوشته علي‌اصغر رضواني در شمارگان 3000 نسخه، 286 صفحه و قيمت 42 هزار ‌ريال از سوي انتشارات دليل‌‌ما روانه بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 71906