در يك كتاب

«تاریخچه تحلیلی کمیک استریپ» بررسي شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۲۵
 
 
كتاب «تاریخچه تحلیلی کمیک استریپ» ترجمه و تالیف مهدی ترابی‌مهربانی روانه بازار كتابفروشي‌ها شد.\
«تاریخچه تحلیلی کمیک استریپ» بررسي شد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، نويسنده كتاب طي نوشتاري به تعريف کمیک استریپ پرداخته و اين هنر را داستان مصور يا مجموعه‌ای از تصاویر مي‌داند که داستانی را روایت می‌کند. 

کمیک استریپ توسط طراح، تصوير شده و نویسنده‌ای آن‌ را به رشته تحریر درمی‌آورد. گاهی طراح و نویسنده یک نفر است. کمیک استریپ‌ها از طریق رسانه‌های چون روزنامه، مجله، کتاب و اینترنت عرضه می‌شود. البته در عرصه جهانی واژه کمیک استریپ برای داستان‌های مصور به چاپ رسیده در روزنامه‌ها به کار می‌رود. این آثار معمولا سیاه و سفید است. چنانچه داستان مصور در قالب مجله و با انتشار منظم و متوالی عرضه شود به کمیک بوک معروف است. کمیک بوک‌ها معمولا به صورت رنگی عرضه می‌شوند.

نويسنده، تحقیق در مورد نخستین کمیک استریپ تاریخ را یکی از جذاب‌ترین زمینه‌های این هنر مي‌داند كه تا همین اواخر عقیده عمومی بر آن بود که «کودک زردپوش» نخستین کمیک استریپ تاریخ بوده است. ولی در سال 1998 با پیدایش کمیک استریپی در کالیفرنیا ثابت مي‌شود که قدمت این مجلات مصور به دوره‌ای می‌رسد که اصطلاحا آن را «دوره ویکتوریایی» نام گذارنده‌اند.

گفته می‌شود، نخستین کمیک استریپ تاریخ ماجراهای «ابادیا الدباک» نام داشته که سال 1837 به چند زبان مختلف اروپایی چاپ شد. این کمیک استریپ در سال 1841 به زبان انگلیسی ترجمه شد و یک سال بعد همان نسخه در شهر نیویورک مجددا به چاپ رسید و بدین شکل نخستین کمیک استریپ تاریخ آمریکای شمالی شکل گرفت. 

ماجراهای «ابادیا الدباک» چهل صفحه داشت که هر صفحه آن از شش تا دوازده پانل (لوحه) تشکیل شده بود. البته به جای بالون گفت‌و گو (حبابی که شخصیت‌های کمیک استریپی در آن با هم گفت‌وگو می‌کنند) از متنی در زیر تصاویر برای توضیح داستان استفاده شده بود.

خالق این کمیک استریپ «رادولف تاپفر» از کشور سوئیس بود. او که در اروپا و با تازگی در آمریکا به عنوان پدر داستان‌های مصور شناخته شده. نخستین داستان گرافیکی تاریخ را در سال 1827 خلق کرد، سپس با چاپ داستان گرافیکی دیگر، داستان‌های مصور را به محبوبیتی کم نظیر رساند. بعضی از این آثار به آمریکا نیز راه یافت و چاپ مجدد آنها تا سال 1877 ادامه داشت. البته هنوز مشخص نیست دقیقا چه تعداد کمیک استریپ در این دوره خلق شد ولی تحقیقات در این زمینه هم چنان ادامه دارد. 

كتاب «تاريخچه تحليلي كميك استريپ» شامل 31 فصل است که نخستین کمیک استریپ تاریخ، شکل‌گیری کمیک استریپ در آمریکا، ژاپن، هند، عرب و انگلستان، قهرمانان وارد می‌شوند، آغاز عصر طلایی ابر قهرمانان، تولد مارول، کمیک استریپ‌های روزنامه‌ای، ژانرهای غیر ابر قهرمانی و سیاه‌ترین دوران کمیک استریپ از عناوين آن است. 

كتاب «تاریخچه تحلیلی کمیک استریپ» ترجمه و تالیف مهدی ترابی‌مهربانی در شمارگان 2500 نسخه و با قیمت 8500 تومان از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 71054