ادبیات مکتوب قابل ارزیابی است

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۴۵
 
 
حسین جنت‌مکان، شاعر که به تازگی نخستین مجموعه شعرش با عنوان «تبعید در آیینه» توسط انتشارات هزاره ققنوس منتشر شده معتقد است اگر ادبیات مکتوب شود و در قالب کتاب در اختیار مخاطب قرار گیرد امکان ارزیابی و اطلاع از نحوه برخورد مخاطب با آن اثر راحت‌تر خواهد بود.\
تصویر روی جلد «تبعید در آیینه»
 
تصویر روی جلد «تبعید در آیینه»
جنت‌مکان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره انگیزه‌اش از چاپ نخستین مجموعه شعرش گفت: ادبیات باید مکتوب شود تا نحوه برخورد مخاطب و استقبال او از یک اثر مشخص شود. این ویژگی ادبیات است.

وی ادامه داد: آن‌چه یک شاعر در شعرش بیان کرده است اگر در قالب یک کتاب به دست مخاطبان حوزه شعر برسد بهتر و با سهولت بیشتری قابل بررسی و ارزیابی است.

این شاعر به تعداد غزل‌های این مجموعه اشاره و تصریح کرد: «تبعید در آیینه» شامل 40 قطعه غزل با مضامین عاشقانه و اجتماعی است. در تقسیم‌بندی غزل می‌توان غزل‌های این مجموعه را غزل نو نامید. یعنی زبان این سروده‌ها زبانی نو است؛ چراکه معتقدم در زمان حاضر نمي‌توان از زبان کلاسیک برای بیان مفاهیم روز بهره گرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که کارگاه‌های شعر چه تاثیری می‌توانند بر روند شعری یک شاعر داشته بانشد تشریح کرد: کارگاه‌ها تاثیرات مثبت فراوانی دارند به شرط آن‌که شخص شاعر خود به دنبال پیشرفت و تغییر باشد. از آن‌جا که کارگاه‌های شعر اغلب به صورت جلسات شعرخوانی برگزار می‌شوند، شاعران باید از شعرهای خوب و قوی خوانده شده بیشترین بهره را ببرند.

جنت‌مکان افزود: بحث نقد و انتقادپذیری شاعر نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار است و اگر شاعر خود انتقاپذیر نباشد هرگز جلسات کارگاهی و یا نقد و بررسی بر روند شعری او تاثیر مثبتی نخواهند داشت.

وی در ادامه به جریان ایجاد شده در غزل امروز اشاره کرد و گفت: در حوزه غزل امروز شاعران جوان بسیاری فعال هستند و گاه نوع فعالیت این افراد بسیار ارزنده و ستودنی است. اما یکسری جریاناتی در حوزه غزل ایجاد شده است که صرفا بحث تئوری هستند و در عمل یا قابلیت اجرایی شدن را ندارند و یا اجرا نمی‌شوند.

این شاعر در پایان از مطالعه به عنوان سودمندترین راه برای پیشرفت یک شاعر یاد کرد و اظهار داشت: مطالعه متون و اشعار کلاسیک و سپس اشعار معاصر و همچنین شرکت در جلسات کارگاهی و پذیرفتن نقد صاحب‌نظران از جمله مهم‌ترین عوامل موثر در پیشرفت روند شعری یک شاعر هستند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 70211