"شكوه خوزستان" در عكس‌هاي جاسم غضبان‌پور

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۸:۲۱
 
 
عكس‌هاي جاسم غضبان‌پور از دوران جنگ تحميلي و وضعيت كنوني استان خوزستان، در كتابي با عنوان "شكوه خوزستان" و با حمايت سازمان زیباسازی شهرداری اهواز منتشر شده است. اين كتاب 350 قطعه تصوير را دربر دارد._
"شكوه خوزستان" در عكس‌هاي جاسم غضبان‌پور
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) غضبان‌پور که در روستای خَیِّن از توابع خرمشهر متولد شده، روزگار جوانی خود را با حضور در کنار رزمندگان سال‌هاي دفاع مقدس، سپری و عکاسي كرده است. 

وي که کارشناسی عکاسی را در سال 1367 از دانشكده هنر دانشگاه تهران دریافت کرده، گوشه گوشه زادگاهش را در كتاب "شكوه خوزستان" به تصویر کشیده است.

اين كتاب عكس، به ترتیب حرف الفبا به معرفی شهرهای؛ آبادان، اهواز، اندیمشک، ایذه، بهبهان، بندر امام، حمیدیه، دزفول، رامهرمز، شادگان، سوسنگرد، شوش، شوشتر و مسجدسلیمان پرداخته و با شرح عکس‌هايي به 2 زبان فارسی و انگلیسی، نزديك به 350 قطعه عکس را دربرگرفته است.

در ابتدای كتاب "شكوه خوزستان" و به قلم قاسم غضبان‌پور آمده است: "تصاویر موجود در این کتاب، حاصل 27 سال (از 1361 تا زمستان 1388) کار عکاسی من از زادگاهم است. در اصل این کار برای یک مجموعه 10 جلدی تهیه شده، که در اینجا بخشی از آن را شاهد هستید. گزینش تصاویر و گنجاندن "شكوه خوزستان" در یک جلد، کاری بس دشوار بود و تنها به مدد و لطف خدا بود که این کار شکل گرفت. سعی کردم تا در کتاب، چیزی از قلم نیفتد، از دفاع شکوهمند تا تنوع اقوام و عشایر و اقلیت‌های مذهبی، از مناطق تاریخی تا طبیعت شگفت انگیز، از هوا تا دریا."

جاسم غضبان‌پور که از همراهان و همرزمان هنرمند و عکاس شهید "بهروز مرادی" به شمار می‌رود، كتاب "شكوه خوزستان" را به شهدا تقديم كرده است.

اين کتاب در قطع رحلي و 300 صفحه، با شمارگان 5 هزار نسخه و بهاي 400 هزار ريال، با حمايت سازمان زیباسازی شهرداری اهواز و توسط انتشارات تیس به چاپ رسیده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 67880