براي نخستين بار

رديف موسيقي ايراني براي بربط تدوين شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۴۵
 
 
منصور نريمان، نوازنده و پژوهشگر، از تدوين و چاپ كتاب «رديف موسيقي ايراني براي بربط» خبر داد.\
منصور نريمان
 
منصور نريمان

نريمان به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: استنباط افراد اين است كه ساز «عود» متعلق به عرب‌ها‌ و ترك‌ها است در حالي كه «عود» سازي است متعلق به ايرانيان و نام نخستين آن «بربط» بوده ولي به دلايلي به دست عرب‌ها مي‌افتد و به «العود» تغيير نام مي‌دهد. اكنون اين ساز با عنوان عود در ايران شناخته مي‌شود.

وي ادامه داد: «عود» ساز تخصصي من است. درباره اين ساز برخلاف سازهاي ديگر كتابي منتشر نشده، از اين رو تصميم گرفتم درباره اين ساز كتاب بنويسم و «شيوه بربط نوازي» را در اين زمينه منتشر كردم. دومين كتابم به 42 قطعه براي عود از ساخته‌هاي خودم اختصاص دارد. 

نريمان گفت: اين قضيه ادامه پيدا كرد تا در نهايت تصميم گرفتم، يادداشت‌هاي خودم را كه در هنرستان موسيقي آموزش داده مي‌شد، جمع‌آوري و در قالب كتاب به هنردوستان ارايه كنم. گردآوري و جمع‌بندي اين مطالب طي 10 سال و با همكاري هنرجويانم علي پژوهشگر، شاياندخت عابديني‌منش، نگار بوبان و يعقوب نوروزي در قالب كتاب «رديف موسيقي ايراني براي بربط» شكل گرفت و آماده چاپ شد. 

وي اضافه‌كرد: اصول و پايه موسيقي بر 12 قسمت بنا شده كه شامل 7 دستگاه و 5 آواز است. آهنگساز بايد با رديف و دستگاه آشنا باشد تا بتواند آهنگسازي كند. اين 12 قسمت جزو علوم پايه در موسيقي محسوب مي‌شود. كتاب «رديف موسيقي ايراني براي بربط» حاوي اين رديف‌ها است.

به گفته وي، اين كتاب همراه با نرم افزاري كه محتويات كتاب را ارايه مي‌كند با همكاري مركز موسيقي حوزه هنري و انتشارات سوره مهر در بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه مي‌شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 67085