شرحي بر ابداعات «كريپكي» در منطق و فلسفه

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۰۰
 
 
مترجم كتاب «كريپكي» اين اثر را شرحي كوتاه بر ابداعات مهم كريپكي، فيلسوف تحليلي معاصر غرب در فلسفه و منطق، برشمرد و گفت: وي با تبيين مباحث «جهت» در منطق و «متافيزيك» در فلسفه، ابداعات مهمي در اين دو حوزه بنيان گذاشت.\
سائول آرون كريپكي
 
سائول آرون كريپكي
حسين واله در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در معرفي «سائول آرون كريپكي» گفت: وي فيلسوف تحليلي معاصر غربي و داراي گرايش‌هايي به متافيزيك است. او با دارا بودن تفكرات عميق، ابداعات مهمي در فلسفه و منطق صورت داد و اين اثر شرحي كوتاه از ابداعات مهم اين انديشمند به حساب مي‌آيد.

وي افزود: اين انديشمند در ايران چندان شناخته شده نيست و كتاب و مقالات اندكي درباره وي به فارسي منتشر شده است. البته آثار وي اندكند، اما از عمق بسياري برخوردارند.

واله تبيين مباحث «جهت» در منطق و «متافيزيك» در فلسفه را از ابداعات مهم «كريپكي» به شمار آورد و گفت: يكي ديگر از ابداعات مهم وي، تفكيك مباحث وجودشناسي و معرفت‌شناسي در موضوع «جهات» است كه در گذشته فلسفه مغرب‌زمين مطرح نبود.

وي افزود: «جهت» مبحثي منطقي است. هر يك از قضايا در علم منطق داراي جهت و ماده‌اند كه در منطق قديم ديدگاهي واحد براي اين دو وجود داشت، اما در منطق جديد اين مبحث به صورت دقيق‌تري بررسي و در نتيجه صورت‌بندي صوري از آن انجام شد. كريپكي به عنوان مبدع اين صورت‌بندي، بسياري از مسايل را كشف و برطرف كرد.

به گفته وي، در منطق قديم، قضاياي تحليلي ضروري و همچنين قضاياي ضروري پيشيني فرض مي‌شدند، اما كريپكي با تفكيك در منطق و فرموليزه كردن مسايل آن به اين نتيجه رسيد كه پيشيني و پسيني بودن فاقد تأثير در اين قضاياست.

كتاب «كريپكي» نوشته «كنسوئله پرتي» استاد دانشگاه نيوجرسي، طي روزهاي آينده از سوي انتشارات گام نو روانه بازار نشر مي‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 63808